Dokáže odhadnúť, kedy vaše srdiečko pomoc potrebuje, a kedy nie. Nový Čas vám prináša podrobnosti o operačnom zákroku, ale i to, ako prístroj funguje.
Kardiostimulátor je malý elektronický prístroj, ktorý dokáže upraviť pulz na normálnu frekvenciu a rytmus. Je uložený v malom kovovom puzdre približne 0,7 cm hrubom, 4,5 cm širokom a 5 cm dlhom. „K nemu sú pripojené jedna, dve či tri elektródy (drôty). Obsahuje batériu, vďaka ktorej funguje
počas niekoľkých rokov,“ vysvetľuje RNDr. Juraj Švec zo spoločnosti TIMED.
Dôležitou súčasťou sú aj mikroelektronické obvody, ktoré zabezpečujú ozvenu kardiostimulátora na stav srdca. Prevažne sa implantuje pod kožu nad ľavý prsný sval. Jeho životnosť je okolo 8 až 10 rokov, čo však závisí od toho, ako často vám pomáha.
KOMPLIKÁCIE PO OPERÁCII
Podliatiny
Tvoria sa vtedy, ak je pri operácii zasiahnutá cieva. Zmizne väčšinou po niekoľkých dňoch.
Infekcia
Niekedy sa rana môže infikovať aj napriek sterilnému prostrediu.
Infekcia sa lieči antibiotikami. Ak zasiahne aj okolie prístroja, je
možné, že ho premiestnia.
Uvoľnenie elektródy
Môže sa objaviť po niekoľkých dňoch od operácie. Dôvodom môže byť zlé pripojenie hrotu do steny srdca. Prejavuje sa nepravidelným fungovaním.
Zášklby svalstva
Vysoká úroveň nastavenia môže spôsobiť to, že budú stimulované aj okolité svaly. Prejavuje sa to častým štikútaním.
PREBIEH OPERÁCIE
1. Na začiatku implantácie kardiostimulátora sa pod ľavou kľúčnou kosťou urobí rez dlhý asi 5 cm. Pod ním sa vytvorí priestor - „vrecko“, do ktorého sa vloží kardiostimulátor. Celý pacient je pod C-ramenom (obdoba röntgenu).
2. Následne sa musí vypreparovať žila, do ktorej sa zavedú elektródy, ktoré sa postupne zafixujú. Pripoja sa na kardiostimulátor a až potom sa vkladajú do prístroja.
3. Hroty elektród majú upevňovací mechanizmus v podobe „špirálky“ alebo „krídelok“, pomocou ktorého sa pripevní o stenu srdca. Jedna elektróda sa zavádza do pravej predsiene, druhá do pravej komory.
4. Lekár preskúša elektródy tak, že ich napojí na externý stimulátor, a zistí, či funguje, ako má.
5. Potom sa elektródy pripoja o kardiostimulátor a ten sa jedným stehom zafixuje o tkanivo. Následne sa rana zašije.
6. Ak má pacient nízku pulznú frekvenciu srdca, vtedy dokáže prístroj zvýšiť jeho frekvenciu. Funguje to tak, že stroj dokáže snímať pulz srdca - kedy je v norme a kedy nie, on ju zosníma, a ak stav vyhodnotí ako nevhodný, stimuluje srdce tak, aby malo pravidelný pulz.
7. Fungovanie kardiostimulátora sa nastaví tak, že lekár po operácii priloží na kožu prístroj, podľa ktorého nastaví jeho frekvencie.
* Tento zákrok je príkladom preimplantáciu kardiostimulátora s dvoma elektródami.
NA KONTROLY!
- Prvá kontrola vás zvyčajne čaká po 7 – 14 dňoch odo dňa operácie. Ak je to potrebné, odstránia vám stehy a overia pozíciu elektród.
- Druhá kontrola je po 3 – 6 mesiacoch, ďalšie kontroly sú raz až dvakrát ročne.