Z trojice najvyšších ústavných činiteľov je na tom najhoršie prezident Andrej Kiska (53), ktorý paradoxne ako najvyšší veliteľ Ozbrojených síl získal na vojne len hodnosť čatára. Po prestrelkách tejto trojice z posledných dní by mu to teda Fico s Dankom na vojne mohli pekne zrátať.
Zdá sa, že vo vysokej politike stále pretrváva túžba po oceneniach, ale aj vojenských hodnostiach. Najnovším príkladom sú dvaja z troch najvyšších ústavných činiteľov. Dankova SNS má pod palcom ministerstvo obrany a práve šéf tohto rezortu Peter Gajdoš povýšil predsedu parlamentu na kapitána, na čo upozornil Denník N. Ministerstvo vysvetlilo, že Danko si novú hodnosť vojaka v zálohe zaslúžil za aktívnu podporu modernizácie armády či pomoc pri zavedení dobrovoľnej vojenskej prípravy.
„Z takéhoto povýšenia nevyplývajú žiadne finančné a ani iné výhody,“ povedala hovorkyňa Danka Capáková. Igor Matovič upozornil na to, že Danko poskočil o viac hodností. „V armáde je na takýto postup potrebných 30 až 35 rokov driny, aby sa z desiatnika stal kapitán,“ dodal. Šéf parlamentu to priznal, ale chybu odmieta. „Môj postup je priamoúmerný môjmu veku a vzdelaniu,“ povedal Danko.
K postu podplukovníka sa pritom len pár dní pred vlaňajšími marcovými voľbami dostal aj premiér Robert Fico. Minister kultúry Marek Maďarič zase dostal „frčku“ plukovníka. Povýšil ich kolega - vtedajší smerácky minister Martin Glváč, ktorý tvrdí, že to majú za morálne zásluhy. „Predseda vlády o povýšenie nežiadal,“ uviedli z Úradu vlády.
Robia zlú krv
Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa na systémové povyšovanie vojakov v zálohe existujú jasné pravidlá, ktoré závisia od špecializácie odslúženého času, vzdelania či odslúženého veku. „V prípade povyšovania politikov ide o symbolický akt, na ktorý má minister právo. Na druhej strane ide o úplne nesystémový krok, ktorý vojaci nevnímajú pozitívne a nemal by byť politicky zneužívaný,“ dodal Naď. Zaujímavé je, že v súčasnosti vrchný veliteľ ozbrojených síl prezident Andrej Kiska ukončil povinnú vojenskú službu ako čatár. V praxi je to jedna z nižších hodností a podľa hierarchie by musel v prípade vojny poslúchať práve Fica s Dankom. Nad ním je aj tretí zo šéfov koaličnej partie Béla Bugár, ktorý má hodnosť podporučíka.
Hodnosti:
Podplukovník
- Velí práporu, zodpovedá za ich bojovú, mobilizačnú a morálnu pripravenosť, má na starosti zložité špecializované činnosti.
Čatár
- Velí skupine alebo inému organizačnému celku na príkaz veliteľa. Riadi prípravu a výcvik podriadených.
Kapitán
- Velí rote, zodpovedá za jej bojovú, morálnu a odbornú pripravenosť, má na starosti odborné špecializované činnosti.
Akú hodnosť majú ostatní politici?
Peter Gajdoš, obrana - generálporučík vo výslužbe
Peter Plavčan, školstvo - nadporučík
Marek Maďarič, kultúra - plukovník
Peter Žiga, hospodárstvo - neabsolvoval vojenskú službu
Tomáš Drucker, zdravotníctvo - neabsolvoval vojenskú službu
Ján Richter, práca - neodpovedal
Robert Kaliňák, vnútro - neodpovedal
László Sólymos - neabsolvoval vojenskú službu
Árpád Érsek, doprava - čatár
Peter Kažimír, financie - neabsolvoval vojenskú službu
Béla Bugár (Most-Híd) - podporučík
Richard Sulík (SaS) - nemá hodnosť, neabsolvoval vojenskú službu
Igor Matovič (OľaNO) - nemá hodnosť, neabsolvoval vojenskú službu
Boris Kollár (Sme rodina) - nemá hodnosť, neabsolvoval vojenskú službu
Marian Kotleba (ĽSNS) - odmietol odpovedať