Talianski záchranári stále pátrajú po ľuďoch uväznených v hoteli, nformovala spravodajská stanica BBC. Záchranári sa podľa nej nevzdávajú nádeje, že nájdu niekoho živého.
V hoteli bolo registrovaných 22 hostí a sedem členov personálu. Záchranári ale tvrdia, že v hoteli mohlo byť v čase nešťastia až 35 ľudí.
Denník La Stampa zverejnil 23 mien. Podľa tohto zoznamu sú v hoteli hlavne Taliani, ale aj Švajčiar a Rumun. Sú tam tri deti vo veku šesť, sedem a deväť rokov. Najstaršou osobou je 60-ročný muž.
Hotelu sa pod ťarchou lavíny prepadla strecha a ľudí zavalili tony snehu a sutín. Desivé svedectvo priniesol Giampiero Parete (38), ktorého pred istou smrťou zachránila náhoda. Na malú chvíľu si z hotela odbehol do auta po lieky. A potom sa so zdesením musel pozerať, ako lavína zaživa pochováva jeho manželku a dve deti.
Giampiero aj s ostatnými hosťami už mali vyplatený hotelový účet a chystali sa na odchod domov. Pobyt im totiž skomplikovali štyri silné zemetrasenia, ktoré v stredu regiónom otriasali už od 10.25 hod. Hostia čakali v suteréne na batožinu. Pre husté sneženie a silný vietor ich mal o 19. hodine odviezť z Hotela Rigopiano snežný pluh, jeho príchodu sa už však nedočkali. Približne hodinu a pol pred odchodom totiž rezort pochovala ničivá lavína.
Odrezaní od sveta
Taliansky oddiel civilnej ochrany okamžite vyslal šesť sanitiek a 20-členný tím vrátane horských záchranárov a hasičov. Sanitky však uviazli deväť kilometrov od zavaleného hotela. Na miesto museli vyslať helikoptéry. Prví záchranári na lyžiach sa k hotelu dostali až po 4. hodine ráno. Hoci v útrobách hotela miestami svietili svetlá, ľudské hlasy počuť nebolo. „Asi 30 ľudí je nezvestných, sú medzi nimi hostia aj pracovníci personálu v hoteli Rigopiano vo Farindole,“ povedal pre talianske médiá Fabrizio Curcio, vedúci talianskej civilnej ochrany. Záchranári sa museli lopatami doslova prekopávať troskami. „Je tam mnoho mŕtvych,“ povedal abruzzský záchranár Antonio Crocetta s tým, že zatiaľ našli len štyri obete.
Lavína ho pripravila o všetko
Taliansky podnikateľ Quintino Marcella má veľmi ťažké srdce na políciu a záchranárov. Práve jemu zavolal kuchár z jeho reštaurácie Giampiero Parete (38), ktorý v hoteli Rigipiano dovolenkoval so svojou manželkou a s dvoma deťmi. V osudnú chvíľu vyšiel von z hotela a išiel si do auta vziať lieky. To mu zachránilo život, pretože v tom čase rezort zasypala lavína. Podľa Marcellových slov mu Giampiero volal približne o 17.30 hod.
„Plakal a prosil ma, aby som mu pomohol,“ povedal majiteľ reštaurácie pre portál La Repubblica. „Hotel zasypala lavína, už tu nič nezostalo, všetko je pochované pod snehom. Sme tu vonku dvaja, zavolaj pomoc, zavolaj všetkým,“ cituje slová Giampiera. Quintino tvrdí, že ihneď zavolal políciu, no pani v centrále ho odbila. „Povedala, že s rezortom komunikovala pred dvoma hodinami a všetko bolo v poriadku,“ hovorí podnikateľa. Žena na polícii jeho telefonát nebrala vážne. Vystresovaný muž napokon volal všetky skrátené voľby 118, 112 či 115.
„Až okolo 20.00 hod. mi kompetentní uverili a začali odo mňa zisťovať podrobnosti,“ uzavrel nešťastný muž. Giampier v sekunde prišiel o milovanú rodinu. „Stratil som všetko, vnútri je moja žena, moja drahá šesťročná dcéra Ludovica a syn Gianfilippo, ktorý má len osem rokov,“ plakal zronený otec Giampiero krátko predtým, ako ho s ďalším nájdeným mužom odviezli do nemocnice.
Zemetrasenia ničia Taliansko
Silné zemetrasenie s magnitúdou vyše 6 stupňov v strednom Taliansku zabíjalo už 24. augusta 2016. Zem sa triasla od regiónu Lazio cez Umbriu a Marche po pobrežie Jadranského mora. Prírodná katastrofa si vyžiadala až 299 obetí. Mnohé mestá a obce sú ešte stále úplne zničené a desaťtisíce ľudí prišli o domovy.
Priebeh tragédie
18. 1. 2017, 10.25 hod.: V priebehu niekoľkých hodín otriasli stredným Talianskom 4 silné zemetrasenia s magnitúdou vyše 5 stupňov.
18. 1. 2017, 17.30 hod.: V dôsledku otrasov sa z vrchu Gran Sasso odtrhla mohutná lavína. Luxusný rezort Rigipiano v oblasti Farindola zostal pochovaný pod tonami snehu.
19. 1. 2017, 3.35 hod.: Záchranári sa začali prekopávať cez sneh k hotelu, ku ktorému prišli po štvrtej ráno a v sutinách začali hľadať 27 zasypaných.
Čo spôsobuje zemetrasenia v Taliansku
Prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., seizmológ UK v Bratislave
- Relatívne časté zemetrasenia v strednom Taliansku sú dôsledkom pomerne zvláštnej tektonickej situácie a štruktúry zemskej kôry, ktoré sú spôsobené najmä podsúvaním výbežku africkej litosférickej platne pod euro-ázijskú platňu v oblasti Apeninského poloostrova. Účinky zemetrasenia výrazne závisia aj od lokálnych podmienok či zástavby. Zo samotnej hodnoty magnitúdy ich nemožno odvodiť. Zemetrasenia môžu vyvolať aj zosuvy pôdy alebo lavíny. Nie je vylúčené, že to bol aj prípad štvrtkového zemetrasenia.
Ničivé lavíny v Európe
13. december 1916, Južné Alpy
Počet obetí: 330
Spolu za celú zimu: približne 9 000
Jedna z najväčších prírodných katastrof vtedy zabila civilistov, ale aj vojakov, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne.
6. február 1924, Rybô, Slovensko
Počet obetí: 18
Lavína v slovenskej osade s dĺžkou 2,5 km sa radí medzi najväčšie tragédie v dejinách našej krajiny. Najhoršie na udalosti bolo, že pod snehom zahynulo aj 15 detí.
1950 - 1951, Alpy, Rakúsko, Švajčiarsko
Počet obetí: 256
Trojmesačné obdobie počas zimy v rokoch 1950 - 1951 nazývané aj ako Zimný teror sa pre neutíchajúce lavíny radí k najhorším katastrofám, dokopy tu totiž spadlo až 649 lavín.
9. február 1999, Tour, Francúzsko
Počet obetí: 12
Lavína zmietla približne 20 vysokohorských chát v doline Chamonix v blízkosti vrchu Mont Blanc, pod snehom tam zahynulo 12 ľudí.
23. február 1999, Galtür, Rakúsko
Počet obetí: 31
Obrovská lavína v lyžiarskom areáli malej obce v Tirolsku pochovala niekoľko domov, v ktorých prišlo o život až 31 ľudí.
20. september 2002, Severné Osetsko, Rusko
Počet obetí: 127
Obrovská masa ľadu a skál sa odlomila od ľadovca a zrútila sa do neďalekej dediny. Lavína sa spustila medzi sopkou Kazbek a neaktívnym stratovulkánom Elbrus.