Tie im udelili vlastní ministri obrany. Sociálne siete zaplavili koláže od výmyslu sveta, niektorí ministri sa zatajujú a opozícia je pohoršená. Vážne to berú aj ozajstní vojaci, ktorí si nevedia predstaviť, že by politici-plukovníci vedeli chrániť našu krajinu. Papalášom posielajú nevídane drsný odkaz.
Tento týždeň sa prevalilo, že Andrej Danko sa vlani šmahom ruky vyšvihol z desiatnika v zálohe na kapitána, o čo sa postaral minister obrany za SNS Peter Gajdoš. Rovnako sa zachoval aj jeho smerácky predchodca Martin Glváč, ktorý niekoľko dní pred parlamentnými voľbami povýšil viacero vtedajších ministrov rovno na plukovníkov - Marka Maďariča, Ľubomíra Jahnátka, Tomáša Boreca, Pavla Pašku aj Miroslava Lajčáka.
„V danom momente som to chápal ako symbolický akt a viac som tomu nevenoval pozornosť,“ reagoval na povýšenie Lajčák. Rovnako minister kultúry Maďarič zdôraznil, že dopredu o ničom nevedel. „Možnosť odmietnuť takýto rozkaz neexistuje,“ doplnil jeho hovorca Jozef Bednár. Plukovníkom sa stal aj samotný premiér Robert Fico. Glváč sa bráni tým, že mal na to svoje dôvody. „Využil som svoju právomoc, bez akýchkoľvek finančných nárokov,“ prezradil.
Frčky si zaslúžim!
Samotný Danko sa svojej novonadobudnutej hodnosti zastával zubami-nechtami. „Môj postup je priamoúmerný môjmu veku a vzdelaniu,“ vyhlásil. Nové „frčky“ dokonca pobozkal s tým, že ich nehodlá vrátiť. Danko pritom absolvoval len jednoročnú povinnú vojenskú službu. Práve na tento fakt upozorňuje aj plukovník Pavel Marko, ktorý slúžil v pozorovacej misii v Kosove. „Pán Danko nemá primerané vzdelanie, ani prax či služobné hodnotenie na takúto vojenskú hodnosť. Ale, samozrejme, podľa zákona na to mal pán minister právo,“ povedal pre Nový Čas Marko.
Podobný názor má aj plukovník Ľubomír Kolenčík, prvý veliteľ slovenskej misie v Juhoslávii. „Keď sa niekto hrajká, tak sa hrajká. Na čo to komu ale je, keď z toho neplynú žiadne benefity, nerozumiem,“ doplnil.
Krajinu by neubránili
Marko tiež spochybňuje, či by naši politici-dôstojníci boli schopnými vojakmi. „V prípade ostrého nasadenia vojaka s takoutou hodnosťou si neviem predstaviť pána Danka, ako velí nejakej čate v bojovej situácii. Možno to trénuje, nechcem mu zas ubližovať,“ dodal Marko s tým, že politici mimo výkon profesie vojaka jednoducho nemôžu mať praktické zručnosti. Rezort obrany tvrdí, že sú to bežné aktivity.
„Nešlo o nič výnimočné, povyšovania bývalých vojakov v zálohe alebo vo výslužbe sú v súlade so zákonom a v zmysle svojich kompetencií ich robili všetci doterajší ministri obrany,“ povedala hovorkyňa Danka Capáková. Iný názor má však ďalší veterán z misie v Juhoslávii Jozef Krištof: „Je maximálne neštandardné povýšiť niekoho hneď o toľko stupňov. Je to zneuctenie tých, ktorí položili život v armáde a boli neskôr povýšení len o jeden stupeň.“
Vystihuje to myslenie koalície
Miroslav Řádek, politológ
Okolnosti udeľovania vojenských hodností najvyšším štátnym činiteľom sa javia ako málo opodstatnené. Ide o banálnu kauzu, ktorú nateraz používa opozícia, aby zosmiešnila vládnu garnitúru. Kauza vystihuje mentálnu výbavu alebo spôsob myslenia časti vládnej koalície. Politici by skôr mali dostávať zahraničné ocenenia, a nie hodnosti.
Kto má akú hodnosť
Peter Gajdoš (obrana) – generálporučík vo výslužbe
Miroslav Lajčák (zahraničie) – povýšený na plukovníka
Marek Maďarič (kultúra) – povýšený na plukovníka
Ján Richter (práca) – odmietol odpovedať
Peter Plavčan (školstvo) – nadporučík
Peter Žiga (hospodárstvo) - neabsolvoval vojenskú službu
Tomáš Drucker (zdravotníctvo) – neabsolvoval vojenskú službu
Robert Kaliňák (vnútro) – neabsolvoval vojenskú službu
László Sólymos (životné prostredie) – neabsolvoval vojenskú službu
Árpád Érsek (doprava) - čatár
Peter Kažimír (financie) – neabsolvoval vojenskú službu