Hoci premiér Fico v utorok vyhlásil, že ich odporúča hodiť do koša, nie je jasné čo s nimi naozaj urobiť. Jasnú odpoveď nemá ani šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Jednotný názor nemajú ani právnici. Na pochybách je aj Vladimír Čižmár z Michaloviec, ktorému faktúra stúpla až šesťnásobne.
Na poplatky nahnevaní ľudia pribúdajú po strednom Slovensku už aj na východe a západe. Niektorí sa iniciatívne sami vyberajú k dodávateľom zistiť, čo ich čaká. Vladimír Čižmár z Michaloviec má platiť šesťkrát viac ako doteraz a pripadá si ako rukojemník systému. „Podávam podnet na prešetrenie rozhodnutia ÚRSO, ktorým sa mi zvýšil fixný poplatok za elektrinu v lokalite Vinné z 0,9 na 5,4 eura (v prípade trojfázového pripojenia dokonca 13,8 eura!), teda šesťnásobne. Nevidím dôvod na takéto zdražovanie, najmä keď predseda vlády deklaroval nižšie poplatky! Pýtal som sa distribútora, čo robiť. Oni mi tvrdia, že to nie je ich vec, že to dostali z URSO,“ vysvetlil nahnevane.
Ozývajú sa aj podnikatelia, ktorým stúpli poplatky z 25 000 na 120 000 eur. Podľa niektorých právnikov je problém, že faktúry boli vystavené v súlade s platnou vyhláškou a nedá sa len tak ju porušiť novými faktúrami. Fico podľa nich vstúpil do súkromno-pracovných vzťahov, čo je nepredstaviteľné.
Čo robiť?
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík, ktorého Úrad celý cirkus s poplatkami spôsobil, je zrazu ticho. Neodpovedal, či majú ľudia počúvať premiéra a hádzať faktúry do koša, alebo ich zaplatiť, lebo ich nebodaj odpoja. „To im ja nemôžem povedať. To je vec medzi dodávateľmi a nimi.“ Aj ministerstvo hospodárstva je ticho: „Nevieme, to musí odpovedať URSO,“ reagovali stručne. Faktúry sú teda zatiaľ veľkým rozpracovaným otáznikom. Zmätok sa vyrieši až v nasledujúcich dňoch.
Právnici nie sú jednotní
Na platenie faktúr nemajú jednotný názor ani samotní právnici. Podľa Marka Benedika je odporúčanie premiéra absolútne nepredstaviteľné. „Princíp regulácie cien sieťových odvetví závisí od toho, že ten Úrad je nezávislý. Keď faktúra bola vystavená v súlade s vyhláškou, so všeobecne záväzným predpisom, ktorý je platný ku dňu jeho vyhotovenia, tak jednoducho neviem, ako by sa dalo urobiť to, že ľudia tú faktúru nemajú zaplatiť. Oni ju budú musieť uhradiť a následne sa to asi nejako bude riešiť vratkami“ myslí si. Advokát Juraj Bizoň odporúča však vyčkať, či dodávatelia energií pošlú novú storno alebo dobropisnú faktúru. „V takom prípade by sa automaticky stornovali právne účinky pôvodnej faktúry,“ dodal.
Premiér trvá na neplatení
Opakujeme, že ľudia nemajú platiť za vystavené faktúry. Predseda vlády v piatok telefonoval s predsedom ÚRSO, aby sa informoval o procese naplnenia prísľubov z posledného rokovania vlády, podľa ktorých sa bude za ceny energií v tomto roku platiť rovnako ako v roku 2016. ÚRSO už začal cenové konanie voči Stredoslovenskej energetike i distribúcii SPP.“ uviedli v stanovisku pre Nový Čas.