Zatiaľ čo jeho doterajší priaznivci sú spokojní, pretože zopakoval svoje slová z volebnej kampane, tak kritici upozorňujú, že v inauguračnom prejave nenačrtol žiadne možnosti, ako svoje myšlienky uvedie do praxe. Čo všetko vo svojej reči spomenul?
20-minútový prejav nového prezidenta sledovali priamo na mieste státisíce ľudí. Analytici zhodnotili jeho reč ako slabú a rozdeľujúcu a podľa nich predznamenáva, že Trump nemá plány, ako napredovať. „Z hľadiska obsahu aj formy išlo o kratšiu verziu jeho prejavu na nominačnom sneme v lete,“ povedal Dušan Fischer zo SFPA s tým, že Trump síce sľúbil všetko, ale nepovedal nič. Miliardár tvrdí, že Spojené štáty dá na prvé miesto vo všetkých oblastiach svojej politiky. „Spoločne urobíme Ameriku opäť silnou, bohatou, hrdou a bezpečnou,“ skonštatoval. Reč novej hlavy štátu podľa svetových médií ukázala, že po velikánoch prišiel prezident, ktorý sa javí skôr ako chuligán. „Tón prejavu svedčil o desivej zmene v Amerike. Bol určený tým, ktorí ho volili, nie väčšine, ktorá ho nevolila,“ napísal denník The Guardian.
Trump o Američanoch
- Prenášame moc z Washingtonu a vraciame ju späť vám, verejnosti, americkému ľudu.
- Nie je dôležité, či sme kontrolovaní tou či onou stranou, ale to, či sme kontrolovaní ľudom.
- Spojené štáty utratili bilióny dolárov v zahraničí, zatiaľ čo americká infraštruktúra trpela.
- Bohatstvo našej strednej triedy opustilo domovy a bolo distribuované po celom svete. To je minulosť.
- Budeme dodržiavať dve základné pravidlá: Kúpte americké a zamestnajte Američanov.
Eduard Chmelár, politický analytik
- Tieto vety takmer nič neznamenajú, musíme vidieť jeho konkrétne kroky. Mimo prejavu vyhlásil, že prídu zmeny minimálne v boji proti klimatickým zmenám a zastaví jeho financovanie. To je podstatná vec. Bude sa snažiť presadzovať politiku protekcionizmu, čo je zaujímavé, keďže globalizácia je americký model. Pri tom, že kupovať len americké veci by musel zrušiť celý rad dohôd, ktorými je Amerika viazaná.
Petr Boháček, Asociace pro mezinárodní otázky
- Ide o veľmi populistické heslá, ktoré sú z úst miliardára ťažko uveriteľné. Nemôže priniesť lacnú prácu a manufaktúru späť do USA, hlavne pre automatizáciu a nákladnú výrobu v USA. Jeho plánované zmeny v školstve naopak tento problém prehĺbia.
... o terorizme
- Chceme žiariť ako príklad, ktorý budú všetci napodobňovať. Chceme zjednotiť svet proti radikálnemu islamskému terorizmu, ktorý vyhladíme z planéty Zem. Keď otvoríte svoje srdce pre vlastenectvo, nezostáva tam miesto pre žiadne predsudky.
Eduard Chmelár
- Povedať, že vyhladiť terorizmus z planéty Zem, je táranina. Lebo je to ako s kriminalitou – nemožno ju zničiť, ale len potlačiť. Toto bude zaujímavé sledovať.
Petr Boháček
- Donald Trump o svojom tajnom pláne na porazenie islamistického teroru stále nič neprezradil. Môžeme však skôr očakávať tvrdší prístup a návrat k politikám Georgea W. Busha.
... o imigrantoch
- Bránili sme iné krajiny, zatiaľ čo sme sa bránili chrániť vlastné hranice.
- Amerika vždy na prvom mieste! Každé rozhodnutie ohľadom obchodu, daní, imigrácie, zahraničnej politiky bude také, aby z neho dokázali ťažiť americkí zamestnanci, americké rodiny. Skončila sa éra prázdnych slov.
Eduard Chmelár
- Ide o demagógiu čistého zrna. Američania v posledných 20 rokoch nikoho nebránili, ale viedli útočné vojny. „Amerika vždy na prvom mieste“ je nebezpečný výrok, keďže America First nie je len populistické heslo, ale aj názov rasistickej antisemitskej organizácie, ktorá v 40. rokoch podporovala Hitlera. Ak by to povedal Trump náhodne, tak mi to nezdvihne obočie, ale on to opakoval v jednom kuse.
Petr Boháček
- Rovnako ako Barack Obama sa aj Donald Trump chce sústrediť hlavne na domácu politiku a záujmy Spojených štátov. Zásadne sa však líši, akým spôsobom chce tento cieľ dosiahnuť.
... o predchádzajúcich vládach
- Ich víťazstvo nebolo vaše víťazstvo, ich triumf nebol váš triumf. Kým oni oslavovali v hlavnom meste našej krajiny, rodiny v celej tejto veľkej krajine nemali čo oslavovať. To všetko sa však mení. Začíname práve tu a teraz. Táto chvíľa je vaša chvíľa, patrí vám, patrí každému, kto je dnes tu.
Petr Boháček
- Za úspechom Trumpa stoja voliči z malých miest, periférnych oblastí a ekonomicky slabších tried, najmä zo stredu Spojených štátov. Trump sa tak pasoval do úlohy ochrancu záujmov obyčajných ľudí aj cez ekonomicky pravicovú agendu mnohých nesplniteľných sľubov.
... o sociálnej politike
- Amerika začne opäť víťaziť, začne víťaziť tak ako nikdy predtým. Znovu obnovíme naše bohatstvo, znovu obnovíme naše sny. Naši ľudia začnú znovu pracovať, nebudú na dávkach. Našu krajinu znovu vybudujeme – našimi rukami, našou prácou.
Eduard Chmelár
- Typické nacionalistické reči amerického diškurzu, ktoré mali všetci prezidenti. Tým si skôr mastia egá, čo nie je niečo, čo by sa vymykalo z konceptu iných prezidentov.
Trump obľubuje agresívne gestá!
Eva Martinovičová, koučka a odborníčka na komunikáciu, spoločnosť EdWell.
- Neverbálna komunikácia je zručnosť, dá sa naučiť, ale nedá sa celkom ovládnuť. Emocionálne nastavenie a postoje sa prejavia. Donald Trump má veľmi výraznú neverbálnu komunikáciu, najmä gestikuláciu. Jeho mimika je sporá. Na fotografiách vidieť, že sa cíti veľmi sebaisto. Používa veľmi výrazné a dynamické gestá, ktoré pôsobia až agresívne.
Počíta alebo porovnáva?
Chce presvedčiť pravdepodobne tým, že porovnáva niečo, čo je v jeho prospech. Na tvári vidieť sústredenie. Jeho ruky presahujú ramená, toto gesto pôsobí autoritatívne.
Presviedčanie
Keby nebolo vidieť jeho mimiku a zamerali by sme sa iba na jeho pravú ruku, povedali by sme, že jeho gesto znamená „je to v poriadku“. No výraz jeho tváre tomu odporuje. Celkovo vytvára dojem autority a snahy presvedčiť. Obľubuje gestá s rukami nad ramená, niekedy to pôsobí až agresívne.
Som k vám otvorený
Týmto gestom akoby signalizoval národu, že je otvorený a má čisté ruky, „ja som nič zlé nespravil“. No vytvára dojem, že si stavia hranice, za ktoré pustí málokoho.
Som váš
Široké gesto, otvorený postoj „poďte na moju hruď“. Znova ukázal otvorené dlane „nemám čo skrývať“. Na tvári nevidieť napätie. Celkovo pôsobí nenásilne.