Kedysi to bol chudobný roľnícky kraj, až kým sa v 60. rokoch šéfom tamojšej komunistickej starny nestal súdruh Wu Ženpao. Ten sa rozhodol vybudovať na zelenej lúke dedinu, ktorá bude pýchou celej Číny! A podarilo sa.
Boháči z vôle strany
Najbohatšia čínska dedina má dnes okolo 2 000 stálych obyvateľov. Podľa rôznych zdrojov má každý z nich na konte v banke vyše 100 000 eur, niektoré zdroje hovoria až o dvojnásobku. K tomu má každá rodina bývanie v moderných domoch, pred ktorými parkujú drahé autá európskych značiek, zdravotnú starostlivosť zadarmo a ďalšie iné výhody.
Výhody, ale aj nuda
Ale pozor, to, čo vyzerá na prvý pohľad ako raj, má aj svoje temné stránky. Takto rozmaznávaní sú len obyvatelia s trvalým pobytom dedine – do dvojtisícového klubu výnimočných sa takmer už ani nedá dostať. A tak v dedine maká a žije ešte ďalších 30 000 ľudí, ktorí však nemajú nárok na štedré výhody. Ďalšou nevýhodou života v tomto komunistickom raji je, že každý zo stálych obyvateľov musí v prospech korporátu pracovať sedem dní v týždni.
Zakázané sú kasína a v dedine nie sú napríklad internetové kaviarne či populárne karaoke bary. A ak sa náhodou niekto rozhodne z dediny odísť, zoberú mu všetko. Obyvatelia tiež majú od vedenia tamojšej organizácie komunistickej strany zákaz komunikovať s médiami. Preto je informácií o dedine Chua-si tak málo a hovorí sa len o tých pekných veciach.
Zlatý býk
Pýchou dediny je 328 metrov vysoký hotel so 72 poschodiami. Prezidentský apartmán stojí 14 000 eur a na 60. poschodí mrakodrapu ukazujú zvedavcom sochu býka z rýdzeho zlata, ktorá mala stáť vyše 35 mil. eur. Na ostatných poschodiach sú už iba menej nákladné strieborné sochy. Nechýba tiež tematický zábavný park plný replík známych monumentov z celého sveta.
Dedina Chua-Si
- Založená: 1961
- Rozloha: necelý 1 km²
- Počet trvalých obyvateľov: 2 000
- Majetok každého: vyše 100 000 eur, dom, drahé auto
- Pýcha: 328-metrový hotel a zlatá socha býka