Film Masaryk sa odohráva pred 2. svetovou vojnou počas dramatických udalostí smerujúcich k Mníchovskej dohode. Masaryk vtedy pôsobil ako veľvyslanec v Londýne. Zároveň bol bohém, ktorý žil hýrivým životom a bol známy svojou náklonnosťou ku krásnym ženám.
Aké ľudské posolstvo môže film Masaryk odovzdať dnešnému divákovi? Režisér Julius Ševčík to vie celkom presne: „Že ideály sú krásne, no nie je žiadny med za ne bojovať. Je takmer ľahostajné, či sa film odohráva v dobe zápasu proti nemeckému expanzionizmu, alebo či by bol o nástupe komunizmu alebo iného ľubovoľného barbarstva proti pokroku, pravde a humanite. Hrdina, akokoľvek nedokonalý a trebárs i neúspešný, existuje v každej dobe, keď ide o veľa.“
Kontroverzný film MASARYK českého režiséra Júliusa Ševčíka s Karlom Rodenom v hlavnej úlohe, venovaný jednému životnému obdobiu diplomata a politika Jana Masaryka, vstúpi do slovenských kín v marci 2017. Aj keď sa však koprodukčný česko-slovenský film ešte ani nedostal do kinodistribúcie, už má na konte významné úspechy - obstál v konkurencii 6-tisíc filmov z celého sveta a bude súčasťou tohtoročného Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne. Zároveň si tento rok vyslúžil najviac, až 14 nominácií na ocenenie Český lev zo všetkých filmov.
Galaprogram 24. ročníka odovzdávania cien Českej filmovej a televíznej akadémie Český lev sa uskutoční 4. marca. Svetovú premiéru zažije Masaryk počas Berlinale 17. februára. Do širokej distribúcie vstúpi v slovenských kinách 23. marca.
Snímka Masaryk vznikla v produkcii spoločnosti IN Film a Rudolfa Biermanna. Koproducentom filmu je Česká televize, RTVS a ZDF/Arte. Jeho vznik podporili Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálny fond.