Slovenská expedícia cestovala do stredoamerickej Guatemaly, kde od roku 2009 realizuje výskum Slovenský archeologický a historický inštitút, skúmať pozostatky pyramidálnych stavieb, ktoré možno datovať do 4. až 2. storočia pred naším letopočtom. Expedícia mala úspech, archeológom sa totiž podarilo definovať tvar jej prvého stupňa a zachytiť fasádu, ktorá mala neočakávaný tvar.
„Predpokladali sme, že niekde na nej dôjde k ohybu, ktorý zmení jej tvar, ale prekvapivo sme odkryli 12 metrov úplne rovnej fasády, čo je pre mayské stavby pomerne netradičné,“ vraví Melo. Počas výskumu sa podarilo nájsť aj keramiku či kamenné predmety, keďže Mayovia v tom období kov ešte nevyužívali. „Šlo o rôzne pracovné nástroje, ale i hroty kopijí, vyrobené z obsidiánu a pazúrika,“ vysvetľuje Matúš, doktorand v Archeologickom ústave v Nitre.
Na Slovákov však okrem unikátnych objavov čakalo aj prostredie plné exotiky a najmä nebezpečenstva. „Boli sme v jednej malej dedinke s takmer 1 000 obyvateľmi, pričom celých tých asi šesť týždňov bývala väčšia časť našej expedície, vrátane mňa, v stanoch. Išli sme tam práve v období dažďov, tábor bol prekrytý veľkou pevnou celtovou plachtou a okolo vykopané kanály, aby nám voda pri hustom daždi netiekla do stanov,“ spomína na jeden zo zážitkov. Viac sa však museli popasovať s miestnou faunou.
„Potrápilo nás obrovské množstvo moskytov, dávať pozor sme si museli aj na tarantuly či škorpióny,“ dodáva s tým, že sa výprava našťastie nestretla s negatívnym zážitkom, lebo aj miestni ľudia, s ktorými sa stretli a robili s nimi, boli milí a nebolo ich treba do práce nútiť.