Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) varuje, že chorobnosť pacientov už v treťom januárovom týždni presiahla úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch. Najviac ohrozené sú deti a dôchodcovia. Až 109 slovenských škôl a škôlok dočasne zavrelo brány a vyhlásilo chrípkové prázdniny.
Chrípka poriadne šarapatí naprieč celým Slovenskom! Epidemiológovia hovoria o vzostupe ochorení, ktoré pomaly kulminujú. „V 3. kalendárnom týždni roka 2017 bolo hlásených 10 745 ochorení, čo predstavuje 14,5 % z celkového počtu hlásených akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 30,1 %,“ uviedla Zuzana Drobová, hovorkyňa ÚVZ SR. Najviac chorých pacientov úrad zaznamenal v Nitrianskom kraji. Naopak, najodolnejší Slováci voči vírusu chrípky žijeúv Košickom kraji.
Hoci sú v tieto dni čakárne u lekárov plné pacientov s kašľom a horúčkou, chrípková sezóna sa u nás začala už v októbri a každoročne pretrváva až do konca apríla. Práve v týchto mesiacoch je naša obranyschopnosť najslabšia a stačí naozaj málo, aby sme chrípke podľahli. Problém nastáva, keď nakazení pacienti chorobu nevyležia a vírus ďalej roznášajú medzi ľuďmi. „Dnes je chrípkových ochorení viac, nedá sa ale povedať, že by mala ťažší priebeh ako v minulosti. Nie chrípka je dnes útočnejšia, ale ľudia sú viac oslabení, a tak menej odolní voči ochoreniam,“ vysvetľuje internistka Etela Janeková. Najzraniteľnejšími sú okrem dôchodcov najmä deti, čo spôsobuje problémy pracujúcim rodičom.
Kedy sa zatvárajú školy?
V treťom januárovom týždni totiž podľa ÚVZ SR vyhlásili chrípkové prázdniny až na 109 školách a škôlkach na celom Slovensku. „O zatvorení škôl či škôlok sa začína uvažovať, keď chorobnosť narastie o 21 až 24 %,“ vysvetlila Katarína Nosálová, hovorkyňa bratislavského RÚVZ SR. Dilemu kam dať svoje ratolesti riešia najmä rodičia v Trnavskom kraji, kde pre chrípku zatvorili až 10 škôlok. Najviac žiakov základných škôl nechodí na vyučovanie v Nitrianskom kraji, kde dočasne zatvorili až 16 škôl.
Až 10 dní si s chrípkou poležala prváčka Lea Kočanová (7), ktorá sa už nevie dočkať školy. Pediater Marcel Dolobáč potvrdil, že v jeho košickej čakárni má veľa malých pacientov: „Už druhý týždeň chodia deti s chrípkou alebo podobnými stavmi, ktoré sprevádzajú vysoké horúčky. Jednoznačne prevládajú virózy, ktoré sú na vzostupe a postihujú predškolský a mladší školský vek,“ povedal Dolobáč.
Etela Janeková, internistka
- Myslím si, že na vírus chrípky má vplyv aj teplota. Keď mrzne, chrípka sa šíri menej. Ale keď teplota kolíše - vonku je týždeň zima, potom sa na dva dni oteplí a potom sa zase ochladí, tak chrípka pretrváva. Preto odporúčam dať sa očkovať, a to najmä deti i starších ľudí, pacientov s chronickými ochoreniami a tiež tých, ktorí žijú v uzavretej komunite. Dôležité je tiež neohrozovať seba ani iných tým, že chorobu nevyležíme a pohybujeme sa s ňou medzi ľuďmi.
zimnica
bolesť hlavy
teplota 39 - 40 ºC
bolesti svalov a kĺbov
suchý a dráždivý kašeľ
nádcha
pocit sucha a škriabania v hrdle.
Ako si môžete naštartovať imunitu
Otužujte sa
Ako sa správne otužovať? Dôležitý je pravidelný pobyt vonku v každom počasí. V sprche striedajte prúd teplej a studenej vody, často vetrajte a nezabudnite na vysoký a pravidelný príjem tekutín.
Šport a vzduch
Aj malá prechádzka na vzduchu počas obedňajšej prestávky je skvelá. Udržiava vlhkú sliznicu, aby sa na nej neudržali vírusy. Chôdza, beh či lyžovanie prispievajú k tomu, aby sa aktivizovala naša obranyschopnosť. Klimatizácia sliznicu dráždi, a tak ju ľahšie napadnú vírusy, pri jej používaní treba často vyvetrať „nos“.
Umývajte si ruky
Hlavne v obdobiach „prechladnutí“ a chrípok si treba pravidelne umývať ruky, minimálne 20 sekúnd a mydlom. Nedotýkajte sa tváre, aby ste nezaniesli sliznice bacilmi z rúk. Riziko nákazy je malé napríklad pri bozkávaní - pH hodnota v ústach a žalúdku vírusy ničí.
Spite aspoň 6 hodín
Ten, kto spí najmenej šesť hodín, je pripravený lepšie sa ubrániť vírusom a baktériám ako ten, kto spánok zanedbáva. Aj počas pracovného výkonu je dôležité spraviť si čas na prestávku, pretože stres oslabuje telo.
Dôležitý vitamín C
Vitamín C je kľúčový ako prevencia a aj pri liečbe. Veľmi vysoké množstvo vitamínu C obsahujú šípky a, samozrejme, citrusy: hlavne citróny, pomaranče, grapefruity či mandarínky. Mimoriadne vhodná je konzumácia kyslej kapusty, červenej papriky či brokolice. Na liečbu je vhodný aj vitamín E a odporúčajú sa jesť orechy, hovädzie mäso, ryby a mliečne produkty.
Vrstvite si oblečenie
Po príchode zo studeného mrazu do tepla si pri viacvrstvovom oblečení môžete rýchlo niektoré vyzliecť. V prípade, že sa spotíte, rýchlo vymeňte oblečenie za suché, aby ste nenachladli. Vonku noste vždy šál, ktorý výborne chráni ústa a krk pred studeným vzduchom. Ak ste však vonku premrzli, pomôže vám horúci kúpeľ nôh.