V septembri 2015 počas policajnej hliadky nafúkal 1,23 promile a po opakovanej dychovej skúške až 1,69 promile. Súd ho však v decembri minulého roku od obžaloby oslobodil. Obvinený sa bránil tým, že si ústa vypláchol ústnou vodou Listerine. Nový Čas otestoval, či môže tento produkt naozaj ovplyvniť výsledok dychovej skúšky. Z ktorých ďalších potravín môžete nafúkať?
S prípadmi, keď sa ľudia po výsledkoch dychovej skúšky odvolávali na užitie nejakej potraviny, sa polícia stretáva často. „Máme veľa takýchto skúseností. V prípade, že vodič na konzumáciu takéhoto produktu upozorní, policajt podľa predpisov počká 15 minút a potom zopakuje dychovú skúšku. Vtedy už meranie nie je ovplyvnené zostatkovým alkoholom. Po 15 minútach je v takomto prípade výsledok na alkoholtesteri 0,00,“ vysvetľuje Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru. Nový Čas sa s pomocou Prezídia Policajného zboru pustil do testovania vybraných produktov. Nameraná hodnota vyjadruje výšku promile ihneď po užití potravín. Následne sme stopovali čas a opätovne merali zostatkovú hladinu. Čas zapísaný v tabuľke vyjadruje interval, za ktorý pôvodná hodnota na alkoholtesteri klesla na nulu.
Alkohol z potravín metabolizuje rýchlo
Pavel Palkovič, Centrum pre liečbu drogových závislostí
Po kloktaní akejkoľvek ústnej vody nie je možné opakovane nafúkať, pretože množstvo alkoholu, ktoré sa kloktaním vstrebe, je len veľmi malé. To isté platí aj pri potravinách, kde sa alkohol pridáva len v minimálnom množstve ako konzervačná látka alebo dochucovadlo. Tento alkohol sa následne vstrebe do maximálne 15 minút. Ak niekto aj po tomto časovom limite nafúka, dokonca ešte viac, znamená to, že krátko pred dychovou skúškou pil. Alkoholu je totiž v krvi oveľa viac, ako je telo schopné zmetabolizovať do tohto časového intervalu. V takomto prípade pán užil viac alkoholu, ako tvrdil.