Už týždeň sa preto v úzadí nachádzajú problémy v zdravotníctve, korupčné škandály či zlá úroveň slovenských škôl. Témou dňa je práve kapitán Danko a jeho povýšenie. Nový Čas sa pozrel na to, čo by šéf parlamentu a ostatní politici mali riešiť oveľa intenzívnejšie.
Miluje svoju hodnosť! Láska, ktorú prezentoval predseda Národnej rady Andrej Danko v priamom prenose ku kapitánskym výložkám, ktoré dokonca vybozkával, je v pamäti Slovákov už niekoľko dní. Odvtedy akoby sa dianie zastavilo a neexistovala na Slovensku iná téma, ktorá by potrebovala nájsť riešenie. Podľa politológa Jána Baránka by síce bolo politicky vhodnejšie bozkávať pred kamerami manželku než výložky, ale pointa je inde. „Ľudia to vnímajú ako zbytočnú aroganciu moci. Preskočiť osem hodností,“ povedal. Nečakane veľký tlak verejnosti voči Dankovi je podľa odborníkov výnimočný. Nepredpokladajú však, že by národniar odstúpil alebo nebodaj vrátil hodnosť. SNS pritom len minulý týždeň klesli preferencie na 10 %. Sám Danko považuje svoju hodnosť za opodstatnenú a tvrdí, že v prípade potreby je ochotný viesť aj vojenský tím.
Žiadosť poručíka
Kapitán Danko okrem bežných Slovákov nahneval aj profesionálnych vojakov či ich rodiny. Po dojímavom liste dôstojníkovej manželky sa objavil vojak, ktorý žiada o degradovanie. Košičan Miloš Ihnát (50) manifestačne podal žiadosť, aby ho preradili z poručíka na vojaka. „Som si plne vedomý, že moja branná povinnosť trvá u mňa ešte päť rokov, ale povýšenia potentátov, ako sú páni Paška, Fico či Danko, považujem za zneužitie ich verejných funkcií. Keďže štát im to umožnil, chcem, aby mňa zase degradovali na obyčajného vojaka,“ uviedol Ihnát.
Je to výsmech armáde
Aj profesionálny vojak Michal Hlatký je znechutený. Dvanásť rokov slúžil s tou istou hodnosťou bez šance na povýšenie vzhľadom na armádny kariérny postup. Podľa neho „to je postavené úplne na hlavu. Je to výsmech vojakom, ktorí sa snažia, sú v mierových misiách. A tuto človeka za banálnu vec, ako je rozpočet pre armádu, povýšia“. Podľa odborníkov však táto kauza reálne nezmení asi nič. Sociologička Zuzana Kusá tvrdí, že aj takto môže vyzerať zápas o politické preferencie. „Danko je predmetom sústavnej snahy ho zosmiešňovať. Je na to osobnostne ideálny typ,“ povedala Kusá.
Rozbuškou sú často banality
Ján Baránek, politológ
- Tlak verejnosti, ktorý vznikol, nesúvisí s nejakou prudkou kauzou alebo so zneužitím právomocí či s klientelizmom… Prejavilo sa to v podstate na banálnej veci. Ale tak to býva - juhoslovanská vojna sa tiež začala banálnou prestrelkou medzi policajtmi a stala sa rozbuškou. Ale je čas riešiť reálne problémy ľudí, nie hodnosti.
1. Slabé platy
Množstvo Slovákov neustále bojuje s poriadne nízkymi platmi. Napriek tomu, že podľa štatistík platy v roku 2016 oproti roku 2015 stúpli o 4,8 percenta, niektoré profesie ako školníci, školské kuchárky či upratovačky poberajú mzdy nachádzajúce sa na hranici minimálnej mzdy, ktorá je v súčasnosti na 435 eurách mesačne. Najnižšie platy majú na Slovensku pracovníci v odvetviach, ako sú administratíva, gastronómia, služby či cestovný ruch. Podľa zistení Európskej centrálnej banky patria Slováci medzi jedných z najchudobnejších obyvateľov Európskej únie.
2. Žalostný stav zdravotníctva
O stave slovenského zdravotníctva koluje množstvo hororových príhod a pacienti prichádzajú do styku s katastrofálnymi podmienkami v zdravotníckych zariadeniach. Zlý stav nemocníc, dlhé čakacie lehoty či nízke platy zamestnancov tak trápia množstvo Slovákov. Rezort sa spolu so školstvom ocitol v kritických časoch, z ktorých mu má pomôcť minister Tomáš Drucker. „Predstavené plány ministerstva nepredstavujú nejakú revolúciu či zásadnú komplexnú reformu,“ priblížil Dušan Zachar, analytik z inštitútu INEKO.
3. Nízka úroveň vedomostí žiakov
Priemerná úspešnosť testovaných slovenských piatakov z matematiky bola 62,3 percenta. Nedávno medzinárodné testovanie PISA odhalilo, že slovenskí žiaci zase nedosahujú ani zďaleka výsledky tých na Západe. Minister Peter Plavčan sa na reformu školstva ešte len chystá.
4. Neriešená korupcia