Lekári sprvu hovorili o leukémii, nakoniec mu diagnostikovali IBD – nešpecifické zápalové ochorenie tráviaceho traktu, ktoré postihuje hlavne mladšie ročníky. Odvtedy je na liekoch a s chorobou, ktorá sa úplne vyliečiť nedá, bojuje aj zmenou jedálnička.
Martin začal pociťovať silnú únavu pred troma rokmi. „Prebudil som sa o 9.30 ráno a o 11.00 som už spal zase,“ spomína. Objavilo sa búšenie srdca a závraty. Myslel si, že pomôže dovolenka: „Ledva som ju prežil. Nemal som dosť síl ani na chôdzu po rovine.“ Na naliehanie Martina vyšetrili na kardiológii. Vysvitlo, že trpí anemickým syndrómom. Skončil na transfúziách. „Kardiológ povedal, že o pár hodín by som už asi nežil,“ vraví Martin. Lekári si najprv mysleli, že ide o akútnu leukémiu. Nakoniec mu odhalili IBD.
Doteraz berie lieky na prevenciu proti rakovine. S chorobou sa vyrovnal zmenou jedálnička. Svoje skúsenosti chce zhrnúť v knihe receptov pre IBD pacientov. „Zápal sa prejavuje najčastejšie hnačkou, ktorá môže byť sprevádzaná teplotami, krvou v stolici či chudnutím,“ vysvetľuje Barbora Malík z IBD centra. Presnú príčina vzniku lekári nepoznajú. Chorobu možno len utlmiť, no vyliečiť sa nedá. „Postihuje hlavne mladých ľudí," dodala.
Čo je IBD
- IBD (Inflammatory bowel disease) je zápalové ochorenie tráviaceho traktu.
- Má na svedomí autoimunitnú devastáciu tkaniva tráviaceho traktu.
- Choroba môže postihovať aj kĺby, oči, kožu a pečeň.