Poradia si aj v ťažko dostupnom teréne, v ich výbave totiž nechýba ani skialpinistický výstroj či lavínová súprava. Tím má za sebou už aj prvú ostrú skúšku – pomáhali pri spadnutí lavíny v Zemplínskych Hámroch.
Miestni dlhé roky bojovali o záchranárov. „Každý rok nám stúpa počet turistov. V minulom roku sme mali 27 000 návštevníkov,“ povedal starosta Ladislav Ladomirjak. Doteraz úlohu záchranárov suplovali hraniční policajti. Po núdzovom volaní sa záchranári obrátili na sninských hasičov a tí na hraničných policajtov. Od začiatku roka sú však horskí záchranári konečne aj priamo v teréne. „Nastúpilo sem 5 záchranárov. Našou náplňou bude preventívna, a v neposlednom rade záchranárska činnosť,“ hovorí vedúci Ivan Krajčír.
Záchranári prešli náročnou kondičnou a odbornou prípravou. Všetci sú znalí terénu, majú skúsenosti s lyžovaním, horolezectvom a turistikou. „V krátkom čase sa vieme dostať do terénu. Máme lyže, oblečenie, turistické topánky, uniformy, lyže, lyžiarky, či lavínovú súpravu, nie je vylúčené, že časom pribudne aj lavínový pes,“ dodal Krajčír. Prvý zásah si tím vyskúšal v polovici januára, keď v Zemplínskych Hámroch pomáhali Márii (29), ktorú strhla lavína. Záchranári však upozorňujú, že momentálne sú všetky poloninské trasy ťažko priechodné. V prípade núdze ich však vždy zastihnete na čísle 18 300.
1. Záchranársky plecniak s lekárničkou
2. Snežnice
3. Lavínový vysielač
4. Skialpové lyžiarky
5. Lavínová lopatka