Nahliadnuť do dokumentov môžu len poslanci, a to len so sľubom, že budú držať bobríka mlčanlivosti. Niektorým už pretiekol pohár trpezlivosti a nevylučujú, že sa obrátia sa súd. Takéto konanie magistrátu považuje za neakceptovateľné aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Celá kauza nenechala chladným ani Najvyšší kontrolný úrad. „Z pohľadu NKÚ je neprijateľné, aby dokumenty týkajúce sa verejných politík a financované z rozpočtu samosprávy boli utajované,“ uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. Ako dodala, tento rok si úrad v rámci kontroly zmluvných vzťahov posvieti aj na to, ako prebieha proces právnych služieb a vyhotovovanie odborných dokumentov.
Zvažujú súd
Magistrát sa obhajuje tým, že dokumenty sú podkladom pre budúce verejné obstarávanie, ktoré zverejnením nechcú ohroziť. S tým však u poslancov nepochodili. „Ak to bude verejne prístupné, tak všetci záujemcovia o obstarávanie budú mať rovnaký prístup a nikoho by to neznevýhodňovalo,“ tvrdí Štasselová. Spolu s kolegom Gáborom Grendelom sa neváhajú obrátiť aj na súd. „Nesprístupniť celý dokument je podľa mňa nezákonné a pred súdom to neobhája,“ tvrdí poslanec. O tom, že verejnosť má na informácie z auditov právo, je presvedčený aj Michal Piško z Transparency International Slovensko. Podľa neho prevažuje verejný záujem a informácie nie sú obchodným tajomstvom.
Šikana za kritiku?
Bývala referentka magistrátu Zuzana Aufrichtová upozornila na zvláštne vypracovanie návrhu parkovacej politiky priamo primátora. Poukazovala na nezrovnalosti ako nezverejnenie auditu pre verejnosť či možná miliónová strata pre mesto. V tom momente sa podľa nej na pracovisku spustila vlna ohovárania či ústrkov v podobe škrtania odpracovaných hodín či problémami s PN-kou. To všetko trvalo približne mesiac, pokiaľ nebola nútená podať výpoveď. Šikana však vyvrcholila až pár týždňov po tom, keď ju jej bývala nadriadená nazvala na sociálnej sieti ,,chuderkou‘‘ a jej výpovede označila za ,,hovnomerné‘‘.