Americkí majitelia dávajú zelenú čínskej He Steel Group, čím zmietajú iné ponuky zo stola. Podľa informácií Hospodárskych novín (HN) obe spoločnosti podpísali vo štvrtok (26. 1.) v Pittsburghu memorandum o porozumení. Začína sa tak vstup čínskeho kapitálu do košickej továrne. "K tejto téme sa nebudem vyjadrovať," uvádza hovorca košického U. S. Steelu Ján Bača.
Zo zistení HN vyplýva, že nasledujúcim krokom bude takzvaná due diligence, ktorá odštartuje počas februára. Z európskeho hľadiska označuje komplexný audit, teda hĺbkovú kontrolu či previerku podniku. "Memorandum nemá presné pravidlá, ale stanovujú sa v ňom konkrétne hranice obchodu a termíny. Vy za takých okolností máte záujem a my za týchto podmienok vieme predať. Podpis memoranda zároveň odblokuje iných záujemcov," vysvetľuje viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula.
Medzi záujemcami bola napríklad aj česká spoločnosť Moravia Steel, za ktorou stoja slovenskí milionári na čele s Tomášom Chrenekom. Favoritom však bola práve He Steel, ktorá má za akcie košickej továrne núkať až 1,4 miliardy eur. To je približne suma, za ktorú by boli Američania svoju továreň ochotní predať.
Dianie okolo košického U. S. Steelu sleduje aj štát. Ten sa v prípade zmeny majiteľa chce uchádzať o akcionársky podiel. "Informácie o podpise memoranda s čínskou spoločnosťou nateraz nemáme. Ak sa tak stane, budeme verejnosť informovať," povedal hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano.