Víziou je pretvoriť ho na pešiu zónu s novými parkmi či vyhliadkovými miestami. Ďalšie odporúčania, ako centrum pretvoriť, vypracovalo združenie PDCS. Nábrežie Dunaja by malo slúžiť najmä chodcom a cyklistom a autá by mali jazdiť len obmedzenou rýchlosťou.
Negatívnych zásahov do Starého Mesta bolo už dosť. Azda najväčším tŕňom v oku je americká ambasáda, ktorej plot úplne ovplyvnil charakter bratislavského korza. Kým kedysi bolo Hviezdoslavovo námestie priechodné, pohyb sa obmedzil a prerobiť sa musel aj vchod do garáží Carltonu, ktorý znehodnotil Mostovú ulicu. Tá by podľa starostu Radoslava Števčíka mala byť pešou zónou, pokračujúcou z korza na nábrežie. Práve to je teraz cieľom samosprávy.
Najväčšou bariérou je však podľa združenia PDCS frekventovaná cesta na Vajanského nábreží. Odporúčajú „realizovať opatrenia na upokojenie dopravy, napríklad zúženie jazdných pruhov či zníženie maximálnej povolenej rýchlosti“. Viac by sa malo myslieť na chodcov a cyklistov. Nový šat by mali dostať aj cesty a chodníky. „Historické prostredie do značnej miery zdevastoval asfalt. Mal by sa tu spraviť projekt, kde by sa postupne vydláždilo celé Južné predmestie,“ myslí si hlavná architektka mesta Ingrid Konrad. Mestská časť by sa chcela prioritne pustiť do vytvorenia parčíka na Medenej ulici či spriechodniť ulice za Národnou galériou či Hotelmi Devín a Carlton. Medzi odporúčaniami PDCS sú aj vyhliadkové miesta na nábreží, sprostredkovanie kontaktu s vodou či doplnenie preliezačiek.
Čo odporúčajú
Mesto na Dunaji
- vytvoriť pešiu zónu
- zviditeľniť históriu
- prehodnotiť protipovodňový múrik
Zmeny v doprave
- zúženie jazdných pruhov
- zníženie rýchlosti
- zvážiť nové body pre zastávky
Podpora peších a cyklistov
- nové trasy a cyklostojany
- odstránenie bariérových obrubníkov
- spriechodnenie ulíc
Atraktívne priestory
- parky, lavičky a preliezačky
- kontakt s vodou a vyhliadkové miesta
- organizovanie podujatí na nábreží
Plotu hrozí zbúranie
Americké veľvyslanectvo musí do 3. februára preukázať, že jeho bezpečnostný plot na Hviezdoslavovom námestí je legálnou stavbou. Ak tak neurobí, staromestský stavebný úrad začne z vlastnej iniciatívy konanie o dodatočnej legalizácii, respektíve odstránení stavby. Mestskí poslanci totiž koncom septembra 2016 veľvyslanectvu neschválili predĺženie nájmu pozemkov pred budovou ambasády. Plot okolo veľvyslanectva sa tak stal čiernou stavbou.