Poslanci parlamentu Kámil Ghurajrí a Muhammad Saadún pre agentúru AP uviedli, že rozhodnutie zákonodarného zboru je pre irackú vládu záväzné. Dodali, že recipročné opatrenia odobrila väčšina poslancov. Bližšie podrobnosti o rozprave a hlasovaní o návrhu neboli bezprostredne známe.
Nie je zatiaľ jasné ani to, na koho sa opatrenie schválené irackým parlamentom bude vzťahovať: či na americký vojenský personál, alebo na zamestnancov mimovládnych a humanitárnych organizácií, či na občanov USA, ktorí majú v Iraku podnikateľské aktivity. Nie je jasný vplyv tohto opatrenia na spoluprácu oboch krajín v boji proti džihádistickej organizácii Islamský štát (IS), a to najmä v súvislosti s prebiehajúcim oslobodzovaním mesta Mósul na severe krajiny.
Americký prezident Donald Trump zaviedol v piatok 90-dňový zákaz vstupu do USA pre občanov siedmich krajín spájaných s islamským radikalizmom. Ide o Irak, Irán, Sýriu, Líbyu, Jemen, Somálsko a Sudán. Na štyri mesiace zároveň pozastavil program prijímania utečencov, aby poskytol príslušným orgánom čas na prehodnotenie bezpečnostných postupov i počtov prijímaných osôb. Americké úrady následne v súvislosti s dekrétom na letiskách zadržali či priamo z nich deportovali niekoľko stoviek ľudí.