Niekedy po ne chodí k blízkej Vážskej magistrále, inokedy mu stačí len vyjsť na balkón a o ďalšie nádherné zábery má postarané. A pritom stačí tak málo - milovať prírodu, poznať jej nuansy v každom ročnom období a obetovať im svoj čas. Nikdy totiž neviete, kde ten záber záberov na vás čaká. V prípade čitateľa Františka to tentokrát bolo priamo za oknami jeho bytu.
Objektív svojho fotoaparátu tentoraz namieril na mrazom oskalpované stromy. Na prvý pohľad ničím výnimočný záber, no už o pár sekúnd to prišlo. Čierna perina, ktorá hniezdila na vrcholoch konárov, sa razom rozprskla do všetkých svetových strán. A František toto úchvatné prírodné divadlo zachytil! "Zmena počasia, havranovité vrany sa lúčia," napísal k fotkám čitateľ. Ako upresnil odborník, konkrétne išlo o havrany čierne, v ich kŕdľoch navyše vidno kavky tmavé.
"Havrany patria medzi krkavcovité vtáky, ľudia ich často volajú ľudovo vrany. Ide však o havrany," hovorí ornitológ Ján Gúgh. "Veľké kŕdle havranov k nám prilietajú na jeseň zo severu, prevažne Ukrajiny, Ruska a pobaltských štátov. Havrany u nás prezimujú a v skorej jari zas odlietajú na hniezdiská. Je to úplne bežný jav. V minulosti bolo havranov oveľa viac," upozorňuje J. Gúgh s tým, že dôvodom ich úbytku bolo prenasledovanie "v dôsledku poľovníckej demagógie a domnienok, že za úbytkom zveri stoja napríklad krkavcovité vtáky alebo dravce. Havrany pritom spĺňajú v ekosystémoch významnú rolu, nakoľko sú na ich kolónie viazané ďalšie vtáčie druhy, ktoré využívajú ich hniezda. Napríklad sokol myšiar, myšiarka ušatá alebo aj veľmi vzácny sokol kobcovitý," dodal J. Gúgh.