Odvtedy sa zmenili pracovné podmienky v Európskej únii pre tisícky ľudí s občianstvom krajín, ktoré majú s EÚ asociačnú dohodu. Staré časy sa vrátili a o Kolpakovi sa dnes znova píše najmä v Británii a Juhoafrickej republike. Takzvané Kolpakove pravidlo by totiž mohol zvrátiť Brexit.
Kolpak prestúpil do Nemecka v roku 1997. „Vtedy platilo pravidlo, že v jednom nemeckom klube môžu nastupovať na zápasy len dvaja hráči mimo krajín EÚ. Chvíľu som teda nehrával, lebo sme boli traja. Potom začal nastupovať, lebo som mal dobrú výkonnosť, ale zase nemohli hrať iní cudzinci. Prišiel za mnou právnik môjho klubu Östringen s návrhom na podanie žaloby. Bol presvedčený, že ľudia z krajín s asociačnou dohodou majú mať rovnaké práva, ako ľudia z EÚ,“ spomína úspešný športovec, ktorý je dnes trénerom brankárov Tatrana Prešov. Právnik podal žalobu a tú súdy od najnižšieho posúvali nahor až sa dostala na Najvyšší nemecký súd aj ten skonštatoval, že rozhodnúť môže len Európsky súdny dvor.
„Ten po šiestich rokoch naťahovačiek potvrdil, že mám pravdu“, vysvetľuje Kolpak. Precedens bol na svete a úplne zmenil trh so športovcami či umelcami v EÚ. Pravidlo začalo platiť pre všetkých. „Volali mi napríklad novinári z Británie, že som im úplne zničil kriket, či rugby. Do ich líg totiž mohli začať voľne prestupovať Juhoafričania, či hráči z karibských ostrovov, lebo väčšina týchto krajín má s EÚ dohody.
Ja som im hovoril, že za to nemôžem. Nemali podpísať takúto dohodu. Hoci to zmenilo život mnohým ľuďom, až na jedného Poliaka, mi nepoďakoval nikto, hoci to pomohlo mnohým,“ pripomína Kolpak, o ktorom sa začali znova objavovať rozsiahle články v renomovaných médiách najmä v JAR a Anglicku. To čo vybojoval, totiž môže v súvislosti s Britániou znova zvrátiť brexit. Všetci teraz s napätím čakajú, či sa situácia vráti do čias pred zavedením Kolpakovho pravidla.