Všetko zatiaľ nasvedčuje tomu, že slovenskí policajti ho z Kuby jednoducho odvliekli. Európska komisia aj centrála Interpolu si vyžiadali podklady ku kauze a Šinkovič chystá žalobu na Slovenskú republiku.
Presun Slováka obvineného z poisťovacích podvodov z Kuby na Slovensko pripomína skôr mafiánsky únos než oficiálnu deportáciu. Radovan Šinkovič (42) z Nitry žil na ostrove slobody s kubánskou partnerkou a malou dcérkou. Keď ho v októbri 2014 predvolali na našu ambasádu, išiel pokojne: „Myslel som, že ide o pobyt. Traja policajti ma však zatkli. Šok!”
Z Havany leteli turistickou linkou do Paríža, odtiaľ do Viedne. Z Viedne sa presunuli autom na slovenské hranice. Tam už čakalo komando. „Dnes by som asi v tom lietadle kričal a všetko by dopadlo inak, bol som v strese. Policajt len hovoril: Zavri hubu."
Šinkovič, ktorý bol obvinený z poisťovacieho podvodu s autami vo výške 138 800 eur, pre Nový Čas uviedol: „Vyšetrovateľ Šrank z NAKA Nitra vedel, kde som, mal moje telefónne číslo, adresu na Kube a bol som súčinný. Aj tak ma prišli odvliecť.“ Stalo sa tak tri mesiace po tom, ako kubánska strana 12. 6. 2014 zamietla žiadosť Slovenska o jeho vyhostenie. V súčasnosti na slobode čaká na verdikt súdu v prípade, v ktorom bol obvinený. Všetky bezpečnostné zložky však riešia otázku: Dostal sa Šinkovič na Slovensko legitímnym spôsobom?
Chýba kľúčový dokument
Pri žiadostiach o vydanie hľadanej osoby zo zahraničia musí Slovensko splniť oficiálne právne podmienky. Interpol požiada na základe medzinárodného zatykača ministerstvo spravodlivosti o začatie vydávacieho (extradičného) konania. Ministerstvo súhlas udelí až po tom, keď vydanie hľadaného odsúhlasia súdy oboch krajín.
Právna zástupkyňa R. Šinkoviča Eva Mišíková sa oprávnene pýta: „Kde je to rozhodnutie z kubánskeho súdu? Ono neexistuje! Žiadny kompetentný súd ho jednoducho nevydal! Pritom tento súd je jediný výlučne oprávnený podľa medzinárodných zmlúv rozhodnúť o vydaní občana do SR.“ Ministerstvo spravodlivosti SR má iba údajný dokument kubánskeho ministerstva spravodlivosti. Nemá označenie, podpis, či spisovú značku. Pri preklade do slovenčiny doň úradný prekladateľ vsunul 2x "súd rozhodol“, hoci žiadny nerozhodol. Dostal za to sankciu 200 eur. Je to ale jediný dokument z Kuby, ktorým Ministerstvo spravodlivosti SR v prípade disponuje.
Ministerstvo reaguje
Na základe čoho sa teda objavili na veľvyslanectve na Kube traja naši policajti a ambasáda vydala slovenského občana? „K extradičnému konaniu došlo na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu Okresného súdu Nitra,“ uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. „Právny základ na odovzdanie osoby predstavovala Zmluva medzi Československou socialistickou republikou a Kubánskou republikou o vzájomnej právnej pomoci v občianskych, rodinných a trestných veciach.“
Z jeho ďalšieho vyjadrenia vyplýva, že rezort nedisponuje rozhodnutím kubánskeho súdu, ktorý by mal nariaďovať vydanie zločinca. Prezídium Policajného zboru SR na otázku, na ako právnom základe došlo k extradícii R. Šinkoviča, odpísalo: „Všetky informácie týkajúce sa osoby stíhanej za 22 prípadov podvodov už boli medializované a polícia viac nových informácií nemá.“
Žaloba proti štátu!
Podivný presun občana SR zaujal aj Európsku komisiu. Vyžiadali si podklady a riešia
sťažnosť Radovana Šinkoviča Od minulého týždňa je rodina v spojení aj s centrálou Interpolu, ktorá prípad preverí. V prípade, že Ministerstvo spravodlivosti SR nenájde dokumentáciu súdu, bude Radovan Šinkovič žalovať Slovensko o náhradu škody. Za čo? „Veď ma bez akéhokoľvek právneho podkladu uniesli! Som príklad únosu štátnymi orgánmi SR! To kde žijeme?“