Tento štátny podnik s dlhoročnou tradíciou má približne 250 zamestnancov, ďalší preň pracujú dodávateľsky. Zažili šok, keď miesto sľubovaného rozširovania začali lietať výpovede. Medzi vyhodenými je aj bývalý riaditeľ Alexej Németh (64), ktorý v podniku pracoval 36 rokov. Servítku pred ústa si rozhodne nedal.
Strach z hladovej doliny
V Uličskej doline sa hovorí dokonca o úplnom zrušení LPM. V štátnom podniku pritom v sezóne pracuje asi 250 ľudí, ďalšia asi stovka pre nich pracuje na živnosť. Podnik dokonca má chystať zvýšenie cien dreva, čo je pre ľudí v regióne bez plynu jediným materiálom na kúrenie. „Je to jediný podnik, ktorý v regióne funguje. Keď padne, už tu nebudeme mať nič a vytvorí sa hladová dolina,“ povedal Zboja Ladislav Ladomirjak.
„Kedysi skoro každý pracoval v LPM. Teraz sa akoby všetko zvrtlo proti ľuďom. Je to pritom štátny podnik,“ zdôraznil starosta. Spolu s ďalšími kolegami už písali kompetentným, o pomoc písomne žiadali aj šéfa parlamentu Andreja Danka a premiéra Roberta Fica. "V súlade s pripravovaným hospodárskym zámerom podniku na rok 2017 sa plánuje mierne zníženie počtu zamestnancov z dôvodu zmeny organizačnej štruktúry a nesplnenia kvalifikačných predpokladov požadovaných pre niektoré funkcie. Avšak podnik plánuje v tomto roku vybudovať štiepací uzol na výrobu štiepaného palivového dreva pre miestnych spotrebiteľov, čím sa aj predpokladá vytvorenie nových pracovných miest. Zároveň sa uvažuje s vytvorením nových pracovných miest v poľnohospodárstve, " uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.
Lesopoľnohospodársky majetok Ulič
- 250 interných zamestnancov
- 100 zamestnaných na živnosť