Nesúhlasí s viacerými zmenami. Napríklad s tým, aby ambulantná pohotovosť fungovala niekde iba do desiatej hodiny večer. Obáva sa, že ak by tam neboli vybudované urgentné príjmy, mohlo by dôjsť "k ohrozeniu poskytovania zdravotnej starostlivosti". Projekt zmien by sa mal preto podľa ANS pozastaviť "minimálne do vybudovania takýchto príjmov".
Asociácii sa tiež nepáči, že ministerstvo zdravotníctva chce zrušiť povinnosť všeobecných lekárov slúžiť v ambulantných pohotovostiach. Vykonávať to na dobrovoľnej báze podľa nej vytvára predpoklad, "že doktori tam nebudú chcieť slúžiť, čo by mohlo viesť k obmedzeniu dostupnosti takýchto pohotovostí". "Zároveň vznikajú obavy, či je takýto krok v rozpore s Ústavou, keďže lekári v nemocniciach majú povinnosť vykonávať ústavnú pohotovostnú službu v zmysle platných právnych predpisov," uvádza ANS. Malým a stredným nemocniciam nie je po vôli ani garantovaná minimálna hodinová mzda pre lekárov na ambulantnej pohotovosti. "Tí, čo poskytujú ústavnú pohotovostnú službu v nemocniciach, takúto garanciu nemajú," upozornili s tým, že ich mzda sa odvíja od zdravotných poisťovní.
Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Slovenská lekárska komora (SLK) nový systém ambulantných pohotovostí, naopak, chváli. Pozdáva sa im, že doktori budú v takýchto pohotovostiach slúžiť dobrovoľne, a nie povinne pod hrozbou sankcií, ako tomu bolo doteraz. Zhodli sa, že mnohokrát takto slúžili aj tí s pokročilým vekom, ktorí "to už nevládali odrobiť".
ASL i SLK kvitujú, že niekde budú lekári slúžiť do 22.00 h. Veľakrát im do ambulantnej pohotovosti neprišiel do rána ani jeden človek. Garantovaná hodinová minimálna mzda v sume 12 eur v hrubom je podľa šéfa ASL Mariána Šótha "celkom slušná". Teraz podľa jeho slov mnohí dostávajú na hodinu oveľa menej. "Bolo by to za iné peniaze ako doteraz. Mnohí dostávali 1,50 eura na hodinu," povedal prezident SLK Marian Kollár.
Nový systém ambulantných pohotovostí by mal podľa ministerstva zdravotníctva fungovať v praxi od apríla budúceho roka. Zatiaľ ide iba o návrh, musí ho ešte schváliť vláda i parlament. Týchto pohotovostí by malo ubudnúť. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker navrhuje stanoviť pevnú sieť, ostatná časť by sa ponechala ako doplnková s možnosťou kratšej prevádzky.
Rezort navrhuje v pevnej sieti 51 miest pre dospelých a 45 miest pre deti a dorast. V pevnej sieti musí byť zabezpečená starostlivosť od 16.00 h do 07.00 h nasledujúceho dňa a počas víkendov a sviatkov celý deň. Doplnková pohotovosť bude dobrovoľná, môže ju zriadiť iba takzvaný organizátor v rámci svojho spádového územia. Bude sa môcť poskytovať len štyri hodiny denne počas pracovných dní od 16.00 h do 22.00 h a počas víkendov a sviatkov od 07.00 do 22.00 h. Nemusí byť poskytovaná každý deň.
Štát po novom definuje takzvanú sieť organizátorov, ktorí budú zabezpečovať ambulantnú pohotovostnú službu v regiónoch, a to v pevnej a doplnkovej sieti. Tí si budú lekárov zazmluvňovať dobrovoľne. Štát ich vyberie v súťaži s licenciou na šesť rokov. Ak organizátor nebude vedieť zabezpečiť lekárov, organizáciu pohotovosti preberie na seba samosprávny kraj. Ten pre doktorov urobí rozpis služieb s povinnosťou slúžiť do 22.00 h s minimálnou garantovanou mzdou.