Keď mala dva týždne, lekári zistili, že má vrodenú chybu a dieru na srdiečku. Na Slovensku to dovtedy nikto nemal, dokonca aj vo svete zaznamenali len tri prípady. Hanka ako bábätko musela podstúpil unikátnu operáciu, na ktorú sa chystali pomocou modelu jej srdiečka, ktoré vytlačili na 3D tlačiarni. Dievčatko po dvoch rokoch od zákroku rastie do krásy a so svojimi záchrancami sa pravidelne stretáva.
Skúsili to prvýkrát
Lekári dieru na srdiečku v takom rozsahu ešte nikdy predtým nevideli. „Išlo o veľmi raritnú chybu. Bolo to spojenie medzi dvoma veľkými cievami, ktoré spôsobuje výrazne preťaženie srdca a pľúc, ale to spojenie bolo na veľmi atypickom mieste. V svetovej literatúre sme našli len tri prípady, z toho iba jeden úspešne operovaný,“ uviedol primár oddelenia detskej kardiochirurgie Matej Nosáľ. Pred operáciou malej bojovníčky využili metódu, ktorú ešte predtým nikdy neskúšali. „Mali sme CT vyšetrenie s 3D rekonštrukciou srdiečka a vytlačili sme si 3D model srdiečka. Mohli sme si pozrieť, kde je chyba, a dopredu si naplánovať operáciu,“ doplnil primár. Hanku operovali tri hodiny. „Okrem spojenia medzi veľkými cievami tam bola dierka medzi komorami srdca, ktorú sme pozatvárali,“ opísal Nosáľ.
Už je zdravá
V budúcnosti by už nemala mať žiadne problémy. „Keď ju zoperovali a zošili, Hanka bola o pár dní fit a poslali ju domov. Teraz nemá žiadne následky a funguje ako iné deti. Chodíme iba raz za pol roka na kontrolu,“ uzavrela spokojná mamička Júlia. Hanka už chodí a čoskoro začne aj rozprávať. Podľa maminy je to veľký výmyselník, ktorý sa rád hrá s deťmi na ihrisku a zbožňuje rozprávku o krtkovi. Dievčatko sa s tímom lekárov, ktorým vďačí za život, stretáva pravidelne na Mikuláša či na MDD. Zatiaľ si však neuvedomuje, čím si prešlo. „Primára zatiaľ vníma ako kamaráta a uja v modrom. Rozprávame sa s ňou o tom, ale pochopí to možno až o rok,“ uzavrela spokojná mamička.
Hanka bola prvým pacientom
Matej Nosáľ, primár oddelenia detskej kardiochirurgie
Metódu 3D tlače používame pri každom komplikovanom prípade, ak máme nejaké pochybnosti. Ak 2D zobrazenie z ultrazvuku nám nedá všetky odpovede na predoperačné otázky, tak neváhame a vieme si u týchto malých pacientov rýchlo vytlačiť 3D model srdiečka. Vieme si ho pozrieť zvnútra, ako vyzerá chyba a vzťahy medzi štruktúrami srdca. Po Hankinom prípade sme za dva roky pomocou 3D modelovania už robili 12 operácií.
Ako prebieha operácia
1. Je potrebná ultrazvuková diagnostika, nasledu je CT vyšetrenie s kontrastnou látkou.
2. Dáta, ktoré sa získajúz CT, sa spracujú v počítačovom programe na 3D obraz.
3. V 3D tlačiarni samodel srdca vytlačí a zobrazuje presne pacientovo srdce.
4. Takto vyzerá 3D model Hankinho srdiečka.Lekári tak ako v jej prípade model otvoria, prerežú a študujú chybu a na základe modelu sa pripravia na operáciu dopredu.