Keďže je sám bývalý tenisový tréner a jeho ratolesti inklinujú taktiež k športu, rozhodol sa využiť časť pozemku naozaj efektívne. Vyrobil klzisko, na ktorom hrávajú hokej. A toto miesto si zamilovali aj ďalší návštevníci, ktorí prichádzajú z celého okresu. Zakorčuľovať si tu môžete úplne zadarmo.
,,Z vlastných skúseností viem, že okopávanie záhrady mladých chlapcov neberie. Samozrejme som tiež nechcel, aby zleniveli. A tak som sa rozhodol, že plochu zúžitkujem inak,‘‘ usmieva sa Dušan. Rozhodol sa totiž vytvoriť klzisko, na ktorom by sa deti vybláznili. Vyrovnanú plochu trávnika ohradil vlastnoručne vyrobenými drevenými mantinelmi.
Pár dní po Vianociach na plochu prvýkrát hadicou vylial vodu a nechal zamrznúť. Opakoval aj 4 až 5-krát v noci. Aby sa tam dalo korčuľovať, museli počkať týždeň. ,,V týchto slabých mrazoch sa nemôže voda naliať ako do bazéna, ale robím nástreky. O klzisko sa starám každú noc. Po hokeji treba zhrnúť sneh, ryhy poliať teplou vodou, potom pár nástrekov, aby sa ľad udržal,‘‘ opisuje Dušan. Ľad vydrží teploty tesne nad nulou aj týždeň. Neobáva sa ani, keď ortuť teplomera stúpne vyššie. ,,Ľad sa topí pomaly, vsakuje do zeme... čiže žiadna potopa nehrozí,‘‘ usmieva sa Dušan.
Klzisko v číslach
rozmery: 20 x 10m
hrúbka ľadu: v priemere 20 cm, miestami až 25cm
použitá voda: cca 30 m³, vodu čerpal zo studne
čas výroby: od prvého postreku po prvé korčuľovanie 7 dní
Postup
1. Mantinely vyrobil z kúpených drevených hranolov 5m dlhých s rozmermi 10x10cm.
2. Základom pre klzisko je vyrovnaný trávnatý povrch okosený na 0,5 cm.
3. Hadicou a vodou zo studne robil nástreky na trávnatý povrch a nechal zamrznúť.
4. Opakuje to 4x za noc, keď mrzne.
5. Hracia plocha je 70 cm nad úrovňou zeme, preto ľad vydrži aj týždňové oteplenie. Korčuľuje sa len keď mrzne.