Vďaka výrobe vlastnej energie, spôsobu zavlažovania a tomu, že rajčiny zbierajú zrelé, sú jediní na Slovensku. Ich produktmi si fajnšmekri môžu obložiť maslový chlieb na Slovensku, ale aj v Česku, kam ich vyvážajú.
Vonku teplota klesla pod nulu, ale v skleníku na farme v Babindole (okr. Nitra) dozrievajú chutné rajčiny. Farmár Jozef Porubský (54) pestuje odrodu cherry už dlhé roky bez použitia chemických látok. „U nás v skleníku sa pestujú rajčiny v hydropónii. Je to spôsob pestovania, keď rajčina sa nepestuje v pôde, ale v substráte, ktorý pôdu plno nahrádza,“ vysvetľuje Porubský.
Namiesto chémie ich chráni bioochrana, škodcov požiera zelený chrobák Macrolophus, opeľovanie zabezpečujú čmeliaky. V skleníku majú až 60 úľov. „Zachytávame dažďovú vodu na streche skleníka, tú zmiešavame s vodou zo studne, a tak získame optimálne pH, ktoré potrebujeme,“ doplnil pestovateľ. Vodu potom dopravujú každej rastlinke zvlášť pomocou kvapôčkovej závlahy. Rastliny narastajú do výšky až 14 metrov. Vodu, ktorú rastlinky nespotrebujú, opäť zachytávajú do nádob. Obohatia ju o nové živiny a vodu recyklujú. O skleník s rozlohou 2,2 hektára sa stará 20 zamestnancov. Všetky úkony v modernej firme riadi počítač.
Kto sa podieľa na pestovaní?
- dvadsať zamestnancov farmy
Čmeliaky:
- opeľovanie rastlín
Ochrana proti škodcom:
- chrobáky Macrolophus