Príčina nepríjemností sa ukrývala v europoslancovom pase a vlna podozrenia ihneď padla na kontroverznú politiku čerstvého amerického prezidenta Donalda Trumpa (70). V skutočnosti sa o Škripekove patálie postarala administratíva jeho predchodcu Baracka Obamu.
Europoslancovi turecké úrady nedávno skrížili plány a zabránili mu v ceste do Spojených štátov. Kameňom úrazu sa stali colné pečiatky z Iraku a Sýrie v politikovom pase. Práve tieto krajiny sa nachádzajú na čiernom zozname oblastí z dielne Donalda Trumpa, ktorých občania majú zakázaný vstup do USA. Pôvodne to tvrdil aj samotný Škripek. „Už aj Trumpova administratíva uznala, že títo pohraniční úradníci to preháňajú s výkonom celého predpisu,“ povedal Novému Času ešte vo štvrtok. Úradníci však zrejme konali na základe predpisu z roku 2015, podľa ktorého cestovateľ príde o víza, ak po roku 2011 navštívil niektoré z problematických krajín Blízkeho východu.
Podľa Škripeka mali v jeho prípade urobiť výnimku kvôli tomu, že je diplomat. Na otázku prečo ale tvrdil, že za jeho „uväznením“ v Istanbule je Trumpov nový zákon o zákaze vstupu, už priamo neodpovedal. „Jednoznačne išlo o chybu tureckých úradníkov, ktorí spanikárili, keď videli v mojom pase pečiatky z viacerých krajín Blízkeho východu. A zavolali na letisko JFK americkým úradníkom a následne potom som mal cestovný doklad ESTA zneplatnený,“ vysvetľuje Škripek.
Obamov zákon:
- platný od roku 2015
- do Spojených štátov majú obmedzený prístup ľudia, ktorí po roku 2011 cestovali do krajín ako Irán, Irak, Sudán či Sýria
- títo ľudia nemôžu do Spojených štátov cestovať v rámci bezvízového programu
- povolenie ESTA zaniká tomu, kto v minulosti navštívili Irán, Irak, Sudán, Sýria
- výnimky sa udeľujú v prípade, ak žiadatelia problematické krajiny navštívili v mene medzinárodných organizácií, sú novinári alebo ich navštívili v rámci plnenia humanitárnych prác