Už dlho máta vedcov, námorníkov, letcov, vyšetrovateľov, lovcov senzácií, ale aj bežných cestovateľov, čo stojí za zvláštnymi javmi, ktoré sa dejú v oblasti bermudského trojuholníka. Čo spôsobuje, že sa lode či lietadlá strácajú bez stopy? Prečo navigačné prístroje v tejto oblasti prestávajú fungovať, strelky kompasov sa skrúcajú ako listy a prečo námorníci či letci bývajú svedkami zvláštnych znamení? V dnešnej modernej dobe je však vysvetlení, čo za zmiznutiami stojí, viac. Od tých vedeckých až po paranormálne. Na ktorú stranu sa pridáte vy?
Kolumbov príbeh
Mnohých možno prekvapí, že príbehy o bermudskom trojuholníku nie sú iba záležitosťou 20. či 21. storočia. Sám veľký moreplavec a objaviteľ Ameriky Krištof Kolumbus vo svojich zápiskoch spomína na divné javy, ktorých bol svedkom.
Počas prvej objavnej cesty plával tiež cez bermudský trojuholník. Keď v roku 1492 hľadal novú námornú cestu do Indie, vylodil sa na pobreží ostrova Guanahani v súostroví Bahamy. Samozrejme, vtedy netušil, že je prvým Európanom, ktorý bez ujmy preplával túto záhadnú oblasť. Teda takmer bez ujmy. Vo svojich zápiskoch spomína, že z neznámeho dôvodu sa kompasy zbláznili, videl zvláštne svetlá, zažil nevídané vrtochy počasia a jednej noci videl dokonca obrovskú ohnivú guľu padnúť do oceánu. Určite on a jeho posádka mali to šťastie, že sa napriek všetkému smrteľnému náručiu trojuholníka vyhli.
Loď bez posádky
Toľko šťastia už nemala francúzska loď Rosalie, ktorá sa v roku 1840 plavila z nemeckého Hamburgu do kubánskej Havany. Nikdy tam nedorazila, Rosalie po čase objavili, ako sa plaví s napnutými plachtami, avšak na palube nebolo ani živáčika. Akoby to bola jedna z bájnych bludných lodí, ktoré naveky hľadajú svoj prístav... Lenže Rosalie neblúdila! Plavila sa cez bermudský trojuholník so zadaným kurzom do svojho cieľa. Najjednoduchším vysvetlením bolo, že loď prepadli piráti. Lenže drahocenný hodváb či ovocie, ktoré prepravovala, zostali nedotknuté. Jediné živé bytosti, ktoré našli na palube, boli mačka, hydina a od hladu polomŕtve kanáriky. Kabíny dôstojníkov a cestujúcich vyzerali tak, akoby boli opustené len nedávno. Podobných prípadov sa až do dnešného dňa v tejto prekliatej oblasti udiali stovky.
Zaujímavý je aj prípad z roku 1975, keď sa jeden boháč vybral na jachte na plavbu okolo sveta. Okrem posádky zobral so sebou aj svoju manželku. Po tom, ako vplávali do bermudského trojuholníka, sa stalo niečo nezvyčajné. Keď sa muž ráno prebudil, jeho žena spolu s celou posádkou boli preč. Všetko, čo si z osudnej noci pamätal, boli hromy a blýskanie.
Bez stopy
Rozruch okolo nezvyčajných javov v tejto časti sveta sa naplno rozvíril po roku 1918. Obrovská americká nákladná loď USS Cyclops naložená tonami mangánu sa spolu s 309 mužmi na palube stratila neďaleko Barbadosu. Zvláštne bolo, že loď nikdy nevyslala žiadne volanie o pomoc napriek tomu, že bola na to vybavená. „Iba Boh a more vedia, čo sa stalo tejto veľkolepej lodi,“ povedal vtedajší americký prezident Woodrow Wilson.
Let do inej dimenzie
Bezpochyby jedna z najväčších záhad sa odohrala v roku 1945. V diablovom trojuholníku, ako túto oblasť tiež nazývajú, vtedy zmizlo 27 mužov. Hlavnými aktérmi tragickej udalosti neboli námorníci, ale letci americkej armády. Začiatkom decembra o druhej hodine poobede vyrazilo päť bombardérov so 14 členmi posádky na čele s veliteľom Charlesom Taylorom na rutinné cvičenie. Lietadlá riadené skúsenými pilotmi však krátko po štarte po sérii problémov zmizli z radarov.
„Všetko je zlé, stratili sme sa. Ani more nie je tam, kde má byť,“ boli posledné slová veliteľa Taylora. Ihneď sa ich vydalo hľadať záchranné lietadlo s 13 mužmi na plaube, no aj to sa bez stopy stratilo. Rozsiahle pátranie neprinieslo žiadne výsledky. Odvážne teórie hovorili o presune do inej dimenzie či cestovaní v čase. Nikdy sa nenašli trosky lietadiel či mŕtve telá letcov.„Ako keby odleteli na Mars,“ uviedli vyšetrovatelia v záverečnej správe.
Zlyhanie?
Ďalším z podivných prípadov, ktoré musíme spomenúť, je zmiznutie nákladnej lode Marine Sulphur Queen. Obrovský kolos meral 142 metrov a viezol 15 000 ton roztavenej síry. Začiatkom roka 1963 počas plavby z Texasu do Virgínie loď zmizla a spolu s ňou aj 39 mužov na palube. Nebol zaznamenaný žiadny pokus o volanie o pomoc a nič nenasvedčovalo, že plavidlo má technickú poruchu. Nenašli sa žiadne trosky, vrak či telá posádky... Závery vyšetrovania nepriniesli jasné výsledky. Hovorilo sa o výbuchu síry, o otrave posádky plynom, rozlomení lode či únose Kubáncami. Najviac pravdepodobná je však rýchla a prudká búrka.
Elektrická hmla
Dodnes je zaznamenaných vyše tisíc obetí, ktoré záhadne zmizli v oblasti bermudského trojuholníka. Záhadne preto, lebo zmizli bez známky akéhokoľvek technického problému a za dobrého počasia. Archívne materiály hovoria o bezproblémových letoch, keď lietadlá nehlásili žiadnu poruchu a až do momentu zmiznutia komunikovali so základňou či letiskom. A zrazu bolo ticho. Nájdu sa aj také prípady, keď piloti hlásili zvláštne javy - zbláznené navigačné systémy, vypadnuté meracie systémy či rýchle zmeny počasia, zmena oblohy na žltú farbu a zvláštny vzhľad oceánu. Piloti, ktorým sa podarilo z problémov vyviaznuť a zachrániť sa, opísali, že ich zahalilo niečo ako elektrická hmla. Neleteli cez ňu, ale akoby hmla letela s nimi.
Termín bermudský trojuholník prvýkrát použil novinár Vincent Gaddis v roku 1964. Uviedol príklady troch dopravných lietadiel, ktoré bez stopy zmizli krátko po tom, ako poslali riadiacej veži poslednú správu: Všetko v poriadku. V roku 1974 legendu ešte viac rozdúchal Charles Berlitz, ktorý o senzácií napísal knihu Bermudský trojuholník. Okamžite sa stala bestsellerom.
Vyťažená trasa
Mnohí odborníci tvrdia, že v skutočnosti o žiadnu záhadu nejde a všetko sa dá vysvetliť logickým spôsobom. Opierajú sa o fakt, že neexistuje jednoznačný dôkaz, že by sa zmiznutia v tejto časti oceánu stávali častejšie ako inde. V skutočnosti cez oblasť aj dnes denne preletia stovky lietadiel a preplávajú desiatky lodí bez akýchkoľvek problémov. Vysvetlenie zmiznutí a nehôd preto odborníci vidia najmä vo vrtochoch prírody, počasí, ľudskej chybe, chybných strojoch či jednoducho nešťastnej náhode.
„Oblasť je jednou z najvyťaženejších dopravných oblastí,“ povedal pre National Geographic John Reilly, námorný historik. Byť prekvapený z toho, že sa tu potopí príliš veľa lodí, je ako čudovať sa, že sa na vyťažených cestách stáva príliš veľa nehôd. K jeho názoru sa prikláňa aj veterán amerického námorníctva Howard L. Rosenberg, ktorý sa téme bermudského trojuholníka venuje už dlhodobo. „Oblasť trojuholníka je jednou z najviac vyťažených trás na svete. Čím viac lodí a lietadiel, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa niekomu niečo stane,“ tvrdí.
Záhadné miesto
Podľa záznamov organizácie Aviation Safety Network, ktorá zaznamenáva letecké katastrofy, incidenty a únosy, to vyzerá tak, že mnoho zmiznutí sa spája s búrkovou aktivitou alebo nebezpečným technickým stavom lietadiel. Inými slovami - normálne oceánske procesy a ľudské chyby sú najpravdepodobnejšími vinníkmi zmiznutí a bermudský trojuholník nie je o nič viac záhadný či nebezpečný ako ktorákoľvek iná časť oceánu. „Oceán bol pre ľudí vždy záhadné miesto a ak sa k tomu pridá zlé počasie a zlyhanie navigácie, môže to byť smrteľne nebezpečné miesto,“ vysvetľuje Národný úrad pre oceán a atmosféru.
Lenže tí, čo majú radi záhady, si tvrdia svoje. Za udalosťami v bermudskom trojuholníku vidia gigantické morské príšery, mimozemšťanov, cestovanie v čase či dokonca bájnu Atlantídu. To, či je bermudský trojuhoľnik iba umelo vyrobená záhada, príbehy sú prikrášlené, popletené alebo zveličené, alebo či sa tu naozaj stretáva realita s nadprirodzenom, ktoré ľudia ešte nedokážu pochopiť, necháme na vás. Pravdou zostáva, že ľudstvo, ktoré lieta do vesmíru, stále ešte nepozná úplne svoju domovskú planétu.
Nejde o žiadnu záhadu
- Oblasť je veľmi vyťažená. Pri takej premávke je normálne, že je tu vyšší výskyt havárií a nehôd.
- Táto časť sveta je známa častým výskytom hurikánov.
- Je bežné, že sa v oblasti Golfského prúdu vyskytuje mnoho anomálií, keďže sa vodné masy s rozličnou teplotou a slanosťou miesia. Vznikajú tak silné vodné víry, otrasy, ťažké hmly...
- Piráti a ponorky.
- Zmeny v magnetickom poli Zeme.
- Hĺbka v tejto oblasti často dosahuje až 6 km, na mnohých miestach je veľa rias. To môže byť vysvetlenie, prečo sa nedajú nájsť vraky lodí či trosky lietadiel.
- Prítomnosť veľkého množstva hydrátu metánu na morskom dne, vďaka tlaku vody je udržovaný v pevnom stave. Občas sa však stane, že sa uvoľní a premení na plyn a vytvára obrovské bubliny. Zmení sa tým hustota vody či vzduchu nad oblasťou, lode sa potápajú, lietadlá padajú, ľudia sa dusia.
Nadprirodzené vysvetlenia
- UFO, návštevy cudzích civilizácií, ktoré unášajú ľudí na výskum.
- Vstup do inej časopriestorovej dimenzie, kam miznú všetky lietadlá, lode a ľudia. Priaznivci tejto teórie sa opierajú o občasné hlásenia o čudných časových posunoch v oblasti či o prípady, keď sa lietadlo stratilo z radaru a nakoniec sa opäť objavilo, ale po veľmi dlhej dobe.
- Atlantída, môže sa nachádzať práve na tomto mieste. Podľa legendy bola Atlantída vytvorená z kryštálov, ktoré vysielajú vlny energie aj dnes a zapríčiňujú elektromagnetické vlny, ktoré škodia lodiam a lietadlám