Taká kríza tu ešte nebola! Ľadový šalát, cuketa či baklažán sa v našich obchodoch predávajú za neuveriteľne vysoké ceny. A niektoré produkty, ako napríklad cherry paradajky, niekde ani nezoženiete. Na vine sú mrazy a zrážky v krajinách, ktoré svojou produkciou zásobujú takmer celú Európu. „Hlavní exportéri zeleniny - Španielsko, Taliansko a Grécko - mali mimoriadne zlé poveternostné podmienky na pestovanie zeleniny,“ tvrdí analytik obchodu Ľubomír Drahovský.
Dovozcovia nemajú čím výpadky nahradiť, aj slovenská produkcia dopláca na počasie. „Extrémne nízke teploty, sneženie a veľmi málo slnka,“ vyratúva dôvody veľkopestovateľ paradajok Zsolt Bindics. „Zákazníci nám vyvolávajú, kedy budeme mať tovar. Aj keď máme zimnú produkciu, nevieme uspokojiť dopyt a ceny sú aj o 30 percent vyššie,“ pokračuje šéf združenia GreenCoop v Zlatnej na Ostrove. Je pravdepodobné, že niektoré druhy zeleniny nekúpime celý február. „Šalát sa dá dopestovať za 20 dní, ale na prvú úrodu rajčín potrebujete niekoľko mesiacov,“ dodáva Bindics.
Musíme sa obmedziť
Ľubomír Drahovský, analytik, agentúra pre prieskum trhu Terno
Do konca februára sa nepredpokladá oteplenie v teritóriách, odkiaľ sa produkcia dováža. Situácia u nás bude taká, že spotrebitelia budú konzumovať mrkvu, kaleráb a zemiaky z domácej produkcie uložené v skladoch. Bude to chcieť zmeny v stravovaní. Je na spotrebiteľovi, či bude kupovať drahú zeleninu zo vzdialených krajín, alebo sa uspokojí s inou zeleninou z domácej produkcie.
Dva týždne sme nevideli slnko
Zsolt Bindics, predseda GreenCoop, veľkopestovateľ paradajok
Sezóna je taká, že v skleníkoch vysádzate v decembri a prvý zber máte v marci. Lenže už dva týždne sme nevideli slnko. Bez slnka rastliny nemôžu vstrebať dostatok živín. Darmo im živiny dávkujete, k fotosyntéze potrebujú aj slnečné žiarenie. Sú skleníky s prisvetlovaním, ale slnečný svit nenahradíte. Prirodzene máte menej úrody.
V Británii majú šalátovú krízu
Britské obchodné reťazce Tesco a Morrisons obmedzili predaj ľadového šalátu na tri kusy na jednu osobu. The Telegraph píše, že pre búrku v niektorých oblastiach Španielska sa objem dodávok do Británie znížil až o 80 %. Situáciu využili kšeftári, ktorí šalát nakúpili v predstihu. Teraz ho cez internet ponúkajú mnohonásobne drahšie.