Aj napriek rozdielnym názorom na Trumpov zákaz vstupu do USA pre občanov zo siedmich prevažne moslimských krajín. Na tlačovej konferencii v Mníchove to vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkel.
Nemecko je najväčšou ekonomikou Európskej únie. Spojené štáty boli od roku 2015 jeho najväčším jednotlivým obchodným partnerom, pričom nemecký vývoz značne prevažoval nad dovozom z Ameriky. V Berlíne teraz vládnu obavy z možnosti, že Washington začne presadzovať viac protekcionistický prístup.
"Budeme sa pokúšať nachádzať spoločný základ všade, kde to bude možné," povedala Merkel novinárom. Zdôraznila tiež dôležitosť NATO a uznala, že Nemecko "musí urobiť viac v oblasti obrany".
Exprezident USA Barack Obama počas pôsobenia v Bielom dome takisto vyvíjal tlak na európskych spojencov NATO, aby zvýšili svoje výdavky na obranu, "ale teraz to ešte viac získava na dôležitosti", dodala.
"Uvidíme - od témy k téme -, kde môžeme spolupracovať a kde máme rozdielne názory," povedala Merkel na adresu Trumpovej administratívy. "Ale je v záujme Nemecka, aby sme my z našej strany posilnili spoločný základ tam, kde je to len možné - od spolupráce tajných služieb až po otázky obrany. A samozrejme, je tu aj fakt, že Spojené štáty sú najväčším obchodným partnerom Nemecka," spresnila kancelárka.
Trump označil v minulosti NATO za "zastaranú" organizáciu. Avšak Biely dom po rozhovore oboch lídrov spred týždňa uviedol, že Trump aj Merkel sa zhodli, že NATO má pre transatlantické vzťahy "zásadný význam".
Na otázku, či nemecké spoločnosti a banky bude treba chrániť pred prípadnými americkými protekcionistickými opatreniami, Merkel odpovedala: "Na špekulácie nemám dôvod. Musíme počkať, čo americká administratíva urobí, a potom budeme zvažovať, či zareagujeme, alebo nie," uviedla Merkel a zdôraznila svoju oddanosť multilateralizmu a obchodným dohodám.