Naprieč zahraničnými médiami sa začalo hovoriť o slovenskom pôvode azda najpoužívanejšieho stvárnenia emócií v elektronickej komunikácii na svete. Smajlík, ktorého v roku 1635 prikreslil k oficiálnemu dokumentu trenčiansky notár Ján Ladislaides, nedávno objavil šéf Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza.
Pred takmer 400 rokmi ho pripísal ku kontrole mestských účtov, ku ktorým nemal žiadne námietky. Zdá sa, že je najstarší na svete. Dosiaľ sa za taký pokladal emotikon nájdený v básni anglického básnika z roku 1648.
„Nami objavenému pravdepodobne najstaršiemu smajlíku na svete sa dostalo medzinárodnej pozornosti. Všimli si ho médiá v Poľsku aj v Holandsku a dnes mi písali aj z Česka, že chcú napísať o našom smajlíku,“ potvrdil včera riaditeľ Štátneho archívu v Trenčíne Peter Brindza, ktorý emotikon v historickom dokumente objavil. Dnes sa už o slovenskom smajlíku ako o najstaršom na svete píše v Rusku, Číne, Amerike, Indii, Indonézii, v Turecku a dokonca aj na Filipínach! Holanďania nelenili a s Brindzom, ktorý smajlíka objavil pri triedení dokumentov, uverejnili aj rozsiahly rozhovor s titulkom „Slovensko: miesto narodenia emotikonov“.
Archív je plný prekvapení
Smajlík našli v skupine písomností z Trenčianskeho magistrátu z rokov 1633 až 1638. Predmetný dokument sa nachádzal vo fascikli z roku 1635. Archivári ho objavili pri triedení účtov mesta Trenčín od roku 1527. „Keď som dokumenty zaraďoval do fasciklov, všimol som si smajlíka!“ vysvetľuje historik Brindza s tým, že hoci bola tvárička malá, okamžite mu udrela do očí, priam až svietila z dokumentu. „Keď som ho objavil, nevedel som, že je pravdepodobne najstarší na svete,“ povedal Brindza s dôvetkom, že ho emotikon prekvapil a ihneď mu vyčaril úsmev na tvári.
Podľa historika je ich archív plný prekvapení. „Nikdy nevieme, aké nové informácie nájdeme v dokumentoch. Máme tu množstvo unikátov,“ prezradil Brindza s tým, že archivárov teší záujem zahraničných médií o slovenského smajlíka. „Sme hrdí na to, že sme aj takto mohli upriamiť pozornosť na Slovensko,“ hovorí hrdo historik Brindza.
Sme prvou krajinou, kde objavili emotikon!
Katarína Nádaská, historička a etnologička
- Aj v 17. storočí ľudia poznali emotikon! Dokazuje to archívna listina z Trenčína - keď notár dokončil revíziu mestských účtov a bol spokojný, k svojmu podpisu pripojil grafický znak pripomínajúci smajlíka. Kedže v tom čase nebolo v Európe veľa ľudí, ktorí by vedeli čítať a písať, našli sa podobné znaky v Uhorsku aj v Anglicku. Slovensko teda môže byť hrdé, že je krajinou, kde sa našiel zatiaľ prvý smajlík na svete!
Náš je starší o 13 rokov
Doteraz bol za prvý svetový smajlík považovaný emotikon nájdený v básni anglického básnika Roberta Herricka z roku 1648, z čias občianskej vojny. To znamená, že má 369 rokov. Smajlík, ktorého objavili archivári v Trenčíne, má však až 382 rokov, takže je o 13 rokov starší. Moderné emotikony boli vytvorené na začiatku roka 1980 ako grafický spôsob prejavu emócií v písomnom texte.
Najzvláštnejšie emotikony na internete
Pile of poo
Asi najobľúbenejším na svete je smajlík Poop, teda malé usmievajúce sa hovienko. Dnes si v tvare tohto emotikonu môžete kúpiť už takmer čokoľvek od balónov cez gombíky či bižutériu až po vankúše.
Žena s rukou hore
Emotikon, ktorý vyzerá, akoby si dievča naprávalo vlasy. V skutočnosti by však malo ísť o recepčnú, respektíve administratívnu pracovníčku na informáciách.
To, prečo drží ruku hore ako čašníčka nesúca neviditeľný podnos, však nikto nevysvetlil.
Spiaca tvár
Veľmi obľúbeným je aj smajlík, ktorý vyzerá, akoby fňukal. Tento ksichtík však vôbec nemá vyjadrovať smútok. Podľa jeho autorov ide o výraz, keď je človek v hlbokom spánku, chrápe a z nosa mu vychádza malá bublina sopľa.
Muži so zajačími ušami
Emotikon žien so zajačími ušami nie je ničím zvláštnym. V japonskej kultúre
totiž ide o verziu Playboyových zajačikov. Avšak aj pri smajlíkoch musí existovať
rovnosť, a preto medzi nimi môžeme nájsť aj mužov so zajačími ušami.
Mimozemská príšera
Ak ste nevedeli, čo za fialová príšera sa objavila medzi vašimi emotikonmi,
ide o mimozemšťana z japonskej hry Space Invaders. V tejto podobe ho môžu vidieť len majitelia produktov spoločnosti Apple. Pri ostatných značkách je jeho mimozemský pôvod jasnejší.
Koinobori
Možno sa vám modrý a ružový kapor na stožiari môžu zdať ako veľmi zvláštny emotikon. Ide však o súčasť japonskej kultúry. Vlajky v tvare kapra sa vyvesujú vždy na Deň detí reprezentujú silu.
Filipíny
Manila Bulletin
Slovenskí vedci veria, že objavili najstaršieho emotikona! Plačúci smajlík bol súčasťou podpisu Jana Ladislaidesa v roku 1635.
Čína
CGTN.COM
Slovenskí vedci veria, že objavili najstaršieho smajlíka na svete.
Veľká Británia
DAILY MAIL
Vymyslel smajlík a hashtag slovenský právnik v 17. storočí? Kurátori našli
prvý smajlík na svete na 382-ročnej listine.
Turecko
GÜNDEM KIBRIS
Usmiatu tvár zo 17. storočia objavili na Slovensku.
Azerbajdžan
TLAČOVÁ AGENTÚRA AZERTAG
Vedci objavili 381-ročný emotikon!
Holandsko
COMMUNICATIONS UNLIMITED
Slovensko: miesto narodenia emotikonov.
Ukrajina
E -GORLOVKA.COM.UA
Vedci objavili smajlík v dokumente z roku 1635.
Indonézia
WARTA 10
Najstarší úsmev sveta pochádza zo Slovenska?
USA
NEWYORK POST
Je toto najstarší smajlík na svete?