Viedeň chce preto posilniť spoluprácu v oblasti ochrany hraníc s krajinami ležiacimi na tejto trase, povedal pre Die Welt rakúsky sociálnodemokratický minister obrany Hans-Peter Doskozil. Nové opatrenia majú zabrániť migrantom dostať sa z Bulharska alebo Grécka ďalej na sever. "Nemyslíme si, že vonkajšie hranice EÚ boli doposiaľ dostatočne chránené. Rakúsko preto plánuje spoločne s ďalšími 15 krajinami ležiacimi na balkánskej trase a so štátmi Vyšehradskej štvorky úzku spoluprácu v rámci novej balkánskej ofenzívy na ochranu hraníc," vyhlásil Doskozil.
Na Balkáne podľa neho neutícha aktivita pašerákov ľudí a nachádza sa tam stále značný počet migrantov. V súčasnej dobe prichádza každý deň do Rakúska 500-1000 utečencov. Tento vývoj z veľkej časti kopíruje ich počty v Nemecku, kde v uplynulom období registrovali mesačne okolo 15.000 nových utečencov.
Situácia sa však môže kedykoľvek zhoršiť a na dohodu o migrantoch medzi EÚ a Tureckom sa nedá spoľahnúť. "Teraz sa musíme intenzívne pripraviť na to, že vláda v Ankare by mohla znovu otvoriť hranice, čím sa prezident Erdogan už opakovane vyhrážal. Erdogan nie je spoľahlivým partnerom EÚ," konštatoval Doskozil.
Počet migrantov, ktorí sa nelegálne zdržiavajú v EÚ, považuje Doskozil stále za "príliš vysoký", preto ich treba dôslednejšie deportovať. Za vhodné prostriedky na jeho zníženie považuje Doskozil repatriačné centrá, prísnejšie tresty za nerešpektovanie rozhodnutia o zamietnutí žiadosti o azyl a masívne škrty prostriedkov pre nelegálnych migrantov.