Patrik Magdoško (39) z Občianskej iniciatívy Zemplína i ďalší sa obávajú šírenia choroby. Hygienička dokonca nevylúčila možnosť ďalšieho kontaminovania. Primátori však tvrdia, že obyvateľom z odpadu nebezpečenstvo nehrozí. Firma prevádzkujúca skládku tvrdí, že všetko majú zabezpečené.
Aktivista Patrik Magdoško má obavy. „Všetok odpad z nelegálnych skládok v okolí rómskych osád v Sobranciach bol vyvezený na skládku v Strážskom. Bol identifikovaný ako možný zdroj celej žltačkovej epidémie. Keď sa bude topiť sneh, všetko potečie do spodných vôd,“ hovorí Magdoško. „Rozšíri sa teraz epidémia v Strážskom?“ pýta sa s tým, že pôvodne mali smeti skončiť na skládke v Husáku.
Podľa regionálnej hygieničky bol tento odpad pravdepodobným zdrojom žltačky, ktorá prepukla na jeseň 2016. „Odpad bol kontaminovaný nielen žltačkou typu A, ale aj inými patogénnymi organizmami. Nevylučujem možnosť ďalšieho kontaminovania,“ vyjadrila sa Janka Stašková. Podľa nej záleží na tom, ako bolo s odpadom nakladané. Predstavitelia miest hovoria, že všetko je v poriadku. „V Strážskom je certifikovaná skládka, tam by ohrozenie nemalo vzniknúť. Odpad sme tam vyviezli preto, že skládka v Husáku bola vtedy zatvorená,“ vyjadril sa primátor Sobraniec Pavol Džurina.
„Je logické, že to vyviezli do Strážskeho. Je to jediná skládka nebezpečného odpadu v okolí,“ povedal primátor Strážskeho Vladimír Dunajčák. Nebezpečenstvo podľa neho nehrozí. Anna Vojteková, hovorkyňa holdingu Energochemica, pod ktorý patria Ekologické služby prevádzkujúce skládku, tvrdí, že im bol dovezený odpad klasifikovaný ako zmeskový komunálny odpad. „Odpad bol uložený v súlade s predpismi,“ dodala hovorkyňa. Inšpekcia životného prostredia sa zatiaľ k prípadu nevyjadrila.