Zákaz sa týkal aj rodiny Baraay Hajj Khalaf, ktorá spolu s manželom a osemnásťmesačnou dcérkou zostala po úteku z Aleppa v utečeneckom tábore v Turecku. Zvyšok ich rodiny sa síce do amerického Illinoisu dostal už začiatkom septembra, oni však mali smolu a museli čakať na papiere. Keď mohli konečne vycestovať, stopku im dal Trump.
Prijatie sýrskych migrantov by bolo podľa amerického prezidenta v protiklade so záujmami USA, a tak koncom januára zakázal vstup do krajiny osobám aj z ďalších šiestich prevažne moslimských krajín. Medzinárodné letisko v Chicagu v osudný deň praskalo vo švíkoch, rodiny tu čakali na svojich blízkych. Baraa vtedy s plačom telefonovala mame, že ich v Turecku nevpustili do lietadla. O to väčšia bola radosť Baraay a jej manžela Abdulmajeedoma, keď sa v utorok do lietadla nakoniec dostali a po šiestich mesiacoch sa opäť stretli so svojimi blízkymi.
Na letisku ich čakali jej rodičia, bratia - Udaj (15) a Mohamed (22), ale aj 26 žien z Chicaga, ktoré pre rodiny zariadili všetko potrebné vrátane ubytovania, prekladateľov a nechýbali ani darčeky pre malú Sham. Rodinka sa po zvítaní od seba nevedela odtrhnúť, padali objatia, ale aj slzy dojatia a šťastia. Sýrčanka sa na nový život veľmi teší a aj napriek počiatočným problémom nemá na Trumpa ťažké srdce. „Toto je krajina zázrakov,“ povedala žena pre portál huffingtonpost s americkou vlajkou v ruke.
Trumpov dekrét
- Donald nariadenie podpísal 27. 1. 2017
- Na 90 dní zakazuje vstup do USA občanom siedmich štátov
- Zákaz sa týka občanov z Iraku, zo Sýrie, z Iránu, zo Sudánu, Líbye, zo Somálska a z Jemenu
- Rozhodnutie vyvolalo vlnu nepokojov, označili ho ako diskriminačné k moslimom
- Generálny prokurátor Bob Ferguson zaň podal na Trumpa žalobu, v týchto dňoch prebieha súd