Najmä fľašiam a kelímkom, ktoré sú vyrobené z umelej hmoty obsahujúce často bisfenol A. Táto chemická látka totiž potláča v mozgu nenarodeného plodu aktivitu hormónov obmedzujúcich chuť do jedla. Dieťa matiek s vysokou hladinou bisfenolu v krvi je potom veľmi často obézne následkom prejedania sa.
"Keď je dieťa vystavené účinkom bisfenolu A v maternici, je potom v živote imúnnejšie voči hormónu, ktorý je zodpovedný za obmedzovanie chuti do jedla," tvrdia autori z Ottawy.
"Naše objavy dokazujú, že bisfenol A môže podporovať obezitu u hlodavcov zmenou okruhov v hypotalame v mozgu, ktorý reguluje stravovacie správanie a energetickú rovnováhu v organizme. Nízka hladina bisfenolu A pôsobiaca na plod v maternici odďaľuje vylučovanie leptínu v mozgu myší po pôrode, ktoré si tak nevytvoria riadnu reakciu na tento hormón, "tvrdí profesor Alfonso Abizaid z Carletonovej univerzity v Ottawe.
Neurologické objavy preukázané pri pokusoch na myšiach sú platné aj pre mozog človeka, pretože sledované okruhy v hypotalame a funkcie leptínu sú u ľudí i myší zhodné. Podľa iných štúdií bisfenol A súvisí s rakovinou, cukrovkou, poruchou pozornosti s hyperaktivitou a autizmom. Látka je súčasťou mnohých plastov používaných ako obaly potravín, ale nachádza sa aj v kozmetike a iných výrobkoch, z ktorých preniká do ľudského organizmu.