Štítna žľaza sa podieľa na metabolickej, ako aj rastovej a vývojovej funkcii. Okysličuje tkanivá, ovplyvňuje srdcovú činnosť, nervový systém či svalstvo. Ak nefunguje správne, vznikajú závažné ochorenia. „Najčastejšími poruchami sú znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy. Približne sedem percent populácie trpí týmto ochorením. Častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov,“ hovorí Juraj Payer, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR na endokrinológiu.
Nebezpečenstvo počas tehotenstva
Juraj Payer, hlavný odborník MZ SR na endokrinológiu - Poruchy štítnej žľazy, či už ide o zvýšenú, alebo zníženú funkciu, môžu spôsobovať ťažkosti už pri snahe otehotnieť. Ak sa to aj podarí a choroba je neliečená, žľaza produkuje málo alebo naopak veľa hormónov, čo negatívne pôsobí na vývoj dieťaťa. To môže vieš k poškodeniu plodu alebo dokonca k potratu. Existuje však špeciálny prenatálny skríning, ktorý sa robí aj na Slovensku, a mala by ho absolvovať každá gravidná žena. Toto vyšetrenie ukáže, aká je funkcia štítnej žľazy, a v prípade jej zhoršenia sa môže poskytnúť liečba.
Diagnostika:
- Niekedy sú prejavy poruchy štítnej žľazy viditeľné, žľaza je zväčšená, bolestivá, človeka pri prehĺtaní tlačí. Takéto príznaky však mávajú aj ľudia, ktorí netrpia poruchou jej funkcie. Preto sa robí diagnostika, ktorá je jednoduchá a rýchla a vyšetruje hladinu hormónov v krvi. Tie ukážu, či skutočne ide o ochorenie, aj o ktoré konkrétne - či je funkcia štítnej žľazy zvýšená alebo znížená. Používajú sa však aj iné metódy, napríklad lokálne ultrasonografické vyšetrenia.