Akupunktúru, hydromasážne vane či nanuky z čistého ovocia – aj takéto nezvyčajné benefity ponúkajú niektoré slovenské firmy svojim zamestnancom priamo na pracoviskách. Ukázal to siedmy ročník súťaže Zdravá firma roka, ktorej výsledky vyhlásili v piatok (10.2.) večer v Bratislave.
Najlepšie nevýrobné firmy majú pre zamestnancov niekoľko relax zón, kde si môžu oddýchnuť či pravidelne cvičiť jogu alebo pilates, ponúkajú zdravú stravu a nácviky relaxačných techník. "Na prvé miesto nášho sociálneho programu staviame už tradične starostlivosť o zdravie. Naši zamestnanci, ako aj potenciálni zamestnanci jasne rozlišujú túto pridanú hodnotu na trhu práce," hovorí Andrea Čobejová z firmy Siemens, ktorá vyhrala v tejto kategórii.
Výrobné firmy zase prispôsobujú a zlepšujú pracovné prostredie a pomôcky tak, aby sa zamestnancom lepšie pracovalo, poskytujú im možnosti rehabilitácie a pomáhajú redukovať fyzickú záťaž a stres. "Zdraví zamestnanci pracujúci v bezpečnom prostredí sú základom firemnej prosperity i jej stability. Tento prístup k starostlivosti o zamestnancov významne pomáha udržať zamestnancov a stáva sa výhodou pri ich získavaní," povedala Iveta Ondrušová z ďalšej víťaznej firmy IKEA Industry Jasná v Závažnej Porube.
Súťažou Zdravá firma roka sa jej organizátor Union zdravotná poisťovňa snaží motivovať firmy, aby sa aktívne starali o zdravie svojich zamestnancov. "Zamestnanci trávia v práci tretinu života, preto je kľúčové, ako sa firmy starajú o ich zdravie," pripomína šéf úseku získavania klientov Pavol Chovan. Dnes v zdravých rokoch života Slovensko zaostáva, ženy aj muži žijú v priemere bez závažnej choroby iba do veku 55 rokov. Priemer OECD je 63 rokov a v prvej päťke OECD krajín 70 rokov.
Aktivity firiem každoročne hodnotí odborná komisia zložená zo zástupcov partnerov projektu Iniciatíva za zdravšie Slovensko - odborníkov z ministerstva zdravotníctva, riaditeľstva WHO na Slovensku, Úradu verejného zdravotníctva, poisťovní Union a odborníkov z oblasti ľudských zdrojov. Z prihlásených firiem ocenili tri najúspešnejšie v kategóriách: výrobné, nevýrobné a malé firmy. Medzi najzaujímavejšie benefity patrili napríklad relax zóna, tréning na elimináciu stresu, nácvik relaxačných techník, taxislužba v zimnom období či joga a pilates počas pracovnej doby v priestoroch firmy.