Pre Nový Čas otvorene prehovoril o tom, či Smer zvládne odchod svojho predsedu a prezradil aj to, či sa už v strane pripravujú na možný vstup prezidenta Andreja Kisku (54) do parlamentnej politiky.
Podľa Andreja Danka je zvyšovanie koncesionárskych poplatkov nesprávny krok, najradšej by ich zrušil. Dokedy ste ochotný čakať na predstavenie jeho plánu s koncesiami?
- Náš partner ústami svojho predsedu povedal, že príde s iným riešením, a to je ten moment, na ktorý môžeme ešte nejaký čas čakať. Ale odpoveď - dokedy - je rámcovaná aj faktom, že o niekoľko mesiacov nás čaká voľba nového riaditeľa RTVS, a to je podľa mňa okamih, keď sa opäť otvorí debata, ako má byť toto médium financované.
Šéf SNS vás nazval rozbíjačom koalície...
- Existencia tejto koalície je veľmi dôležitá, a to nie preto, že ktorí konkrétni ľudia vládnu a sú vo funkciách, ale preto, že zvyšok politikov, ktorí sú v parlamente, česť výnimkám, by tento štát uvrhol do krajného smerovania a populizmu. Určite nemám najmenší záujem tejto koalícii škodiť.
Hrozia podľa vás predčasné voľby?
- Nie je to reálne a neboli by podľa mňa ani prospešné, a nevidím v nich ani žiadnu matematickú či mocenskú logiku.
Od utečencov, ktorí na Slovensko neprišli, sa Smer plynulo presunul na riešenie rómskeho problému. Prečo Smer túto otázku ani po rokoch vládnutia nevyriešil?
- Čo sa týka rómskej témy, urobili sme chybu, že v minulom volebnom období sme ju zverili splnomocnencovi vlády pre rómske komunity Petrovi Pollákovi zo strany OĽaNO. Asi sme príliš uverili schopnostiam ľudí zo strany, ktorá má verbálne na všetko najlepšie recepty. Tu sa však ukázalo, že realita je o čosi zložitejšia, ako keď je videná len krikľúnstvom z opozičných lavíc.
Vedeli by ste si Smer predstaviť bez Roberta Fica vo vedúcej funkcii?
- Perspektívne určite áno, ale v tejto chvíli nie.
Hovorí sa o Ficových nástupcoch ako o Petrovi Pellegrinim, Richardovi Rašim či Petrovi Kažimírovi. Koho by ste si na jeho mieste vedeli predstaviť?
- Nerozmýšľam tak, pretože podľa mňa nie sme v situácii, keď musíme hovoriť o nástupcovi a nejakých konkrétnych menách. Ale ak rozmýšľate strategicky a uvedomujete si niečo ako beh života, musíte si byť vedomí toho, že aj v Smere raz dôjde k určitej zásadnejšej obmene. Na to by mal byť Smer pripravený a preto má rad ľudí, ktorí budú schopní ašpirovať aj na tento post.
Vo veľkom sa riešilo aj nevyznamenanie Juraja Kukuru či Borisa Filana. Prečo ich vláda zverejnila, keď sa to podľa zákona nerobí?
- Mrzí ma to. Je to skôr otázka na Úrad vlády SR, pretože ministerstvo kultúry urobilo len to, že v roku 2015 sme zaslali štyri návrhy a medzi nimi boli aj tieto dva, a tým to pre ministerstvo kultúry skončilo. Až na základe materiálu, ktorý zverejnil úrad vlády, som sa dozvedel, že aj komisia pána prezidenta práve týchto dvoch navrhovaných odporučila vyznamenať. No problém bol v tom, že to úradu vlády oznámila až vo februári 2016.
Medzi premiérom Ficom a prezidentom Kiskom to však v poslednom čase trochu iskrí...
- Ja si to vôbec nemyslím. Teraz trochu vynesiem z našej politickej kuchyne, mám možnosť sa rozprávať s pánom Ficom a nedávno som sa rozprával aj s pánom prezidentom, a podľa toho usudzujem, že medzi nimi je všetko v poriadku. To, že majú obaja na niečo opačný názor, neznamená, že sú v nejakom ľudskom konflikte.
Nedá sa teda tvrdiť, že tento konflikt vychádza z toho, že Smer vidí v Andrejovi Kiskovi budúceho politického súpera?
- Zatiaľ žiadnu takúto konkurenciu nevidím, pán Kiska je prezident. Nie sme malí chlapci, ktorí včera prišli do politiky. Veď aj pán Fico už v politike čo-to prežil. On určite nie je ten človek, čo by vnášal do vzťahu s najvyšším ústavným činiteľom iracionalitu či zbytočné emócie.