Moderátor už myslel na najhoršie. A hoci sa zdalo, že všetko je v poriadku, o rok skončil na operačnom stole so závažnou diagnózou, ktorá ho prenasleduje dodnes! Švajda by na celú nepríjemnú záležitosť najradšej zabudol. „Na Silvestra 2010 som pri nočnom snoubordovaní spadol. Bol to krkolomný pád. Zostal som ležať na svahu a od krku dolu som si necítil telo,“ prezradil Novému Času po rokoch moderátor, ktorý si po úraze necítil telo od krku dolu.
„Bolo to strašné, premýšľal som, že takto hádam nemôžem skončiť,“ spomína na chvíle úzkosti Švajda. Ten po niekoľkých minútach začal dostávať čosi ako elektrické impulzy do prstov a jeho telo sa spamätalo. Prišiel do hotela, a hoci bol doráňaný, k lekárovi nešiel. Neskôr dokonca tancoval v Let´s Dance. „Asi po roku mi pri šoférovaní z ničoho nič padli ruky z volantu. Vôbec som si ich necítil. Alebo sa mi stalo, že som išiel kopnúť do lopty a noha mi išla iným smerom,“ vraví Švajda, ktorého problémy napokon predsa len dohnali k odborníkom.
Išiel rovno pod nôž
Lekári ho poslali na magnetickú rezonanciu a odtiaľ putoval rovno na operačný stôl. „Mal som zaseknutú platničku v mieche. Zastavila mi vyživovaciu žilu v tom mieste a časť miechy mi prakticky odumrela,“ vysvetľuje markizák, ktorý absolvoval trojhodinovú operáciu. „Do stavcov mi vložili dve tyče, vyvŕtali platničku. Dali tam plast, ktorý mi zafixoval nastálo tretí a štvrtý krčný stavec,“ spresňuje Švajda, ktorý sa však na celej situácii dnes dokáže aj zabaviť.
„Doktor Kamil Koleják z Nitry, ktorý je špičkový neurochirurg, mi povedal, že keď ukazuje moju snímku na sympóziách vo svete, kolegovia len krútia hlavou a myslia si, že som minimálne vozičkár či trvalo na lôžku! On sa však len usmeje a podotkne: ,Tento pacient dvakrát bežal polmaratón!‘“ baví sa na svoj vlastný účet Švajda, ktorý však, našťastie, odvtedy žiadne zdravotné problémy nemá. Musí však pravidelne cvičiť a posilňovať.
Následky môžu byť trvalé
Juraj Štofko, neurológ
Rovnako ako pri otrase mozgu, keď človeku na chvíľu "vypne" mozog, podobné to môže byť aj s miechou po úraze - na chvíľu prestane fungovať. Človek vtedy úplne "ochrnie" a necíti si telo od postihnutého miesta nadol, to všetko pri plnom vedomí. Ak sa nejaké ťažkosti objavia s odstupom času, znamená to, že došlo k vážnejšiemu poškodeniu chrbtice, obyčajne platničky, ktorá po rôznej záťaží, prudších pohyboch a pod. tlačí na miechu. V týchto prípadoch je potrebné vyšetrenie, najlepšie magnetickou rezonanciou a často je nutná aj operácia, aby sa útlak odstránil. Následky bývajú niekedy dlhodobé alebo aj trvalé.