V roku 2013 sa stal šéfom malého múzea tradičnej ľudovej kultúry v podtatranskej obci Ždiar. Jeden z trojice takzvaných Plickovcov, ktorí sa pomenovali po významnom výtvarníkovi a folkloristovi Karolovi Plickovi, bol považovaný za pokračovateľa a preberateľa tradícií miestneho regiónu.
O smutnej správe informoval ako prvý denník Korzár. „Včera (v sobotu, pozn. red.) v noci pri tanci, medzi svojimi blízkymi počas Goralského plesu v Ždiari, nás navždy opustil náš drahý priateľ a hrdý Plickovec - Peter Michalák. Vo veku 42 rokov nás opustila duša ždiarskeho folklóru, pokračovateľ a preberateľ tradícií tohoto regiónu. Peter - zomrel si v kroji... čo je obrovské privilégium, ale prečo tak skoro?“ potvrdili Michalákovo úmrtie Plickovci prostredníctvom sociálnej siete.
Michalák bol otec štyroch detí, jeho najstaršia dcéra bude čoskoro maturovať, najmladšie dieťa nemá ani rok. Spolu s Jozefom Bachledom a Miroslavom Vavákom patril do tria Plickovcov. V interiéri Ždiarskeho domu predstavoval návštevníkom expozíciu ľudových krojov, historické dekorácie príbytkov, tradície regiónu na slovensko-poľskom pohraničí mohli návštevníci vďaka nemu spoznávať aj cez halušky, pirohy či moskole uvarené podľa tradičných goralských receptúr.
Manželka sa zrútila
Známy bol aj šitím a vyšívaním portiek - špeciálnym druhom mužských nohavíc. „Peter bol podľa mňa goralský kráľ, aj napriek mladému veku mal prehľad o histórii Goralov, o Plickovi rozprával tak zanietene, bol detailista na goralské kroje,“ cituje Korzár Beátu Oravcovú, ktorá s Michalákom v minulosti nakrúcala dokument.