Prednedávnom pritom smútila aj hokejová a futbalová rodina. Na následky infarktu totiž zomreli tréner a generálny manažér Dukly Trenčín Ján Kobezda (41) a legendárny futbalový čiarový rozhodca Igor Šramka (57). Slovensko šokovala v pondelok aj smrť mladého 29-ročného hokejbalistu. K zlyhaniu srdca došlo napriek ich pomerne nízkemu veku či aktívnemu životnému štýlu. Infarkt myokardu však čoraz viac postihuje práve mladších ľudí. Ktoré varovné príznaky by ste nemali prehliadať?
Pri akútnom srdcovom infarkte dochádza k odumretiu časti srdcového svalu. Tento stav čoraz viac postihuje práve štyridsiatnikov. „Títo ľudia väčšinou žijú veľmi rýchlo a berú si na krk príliš veľa záväzkov a starostí. Následne sú pod neustálym stresom, ktorý stojí za väčšinou prípadov srdcového infarktu,“ vysvetľuje kardiológ Viliam Fischer.
Zabúdať na prevenciu by však nemali ani mladšie či staršie ročníky. Rizikovou
skupinou sú tiež ľudia s genetickou predispozíciou. „Ak má niekto v rodine úmrtie na ischemickú chorobu srdca v mladom veku, napríklad niekto z rodičov alebo prarodičia, mal by sa mať obzvlášť na pozore. Títo ľudia sú však lekárom pozornejšie sledovaní na možné problémy už od malička,“ hovorí Jan Pirk, prednosta Kardiocentra a kliniky kardiovaskulárnej chirurgie Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny. Dodáva, že preventívnym prehliadkam by sa nemali vyhýbať ani muži po päťdesiatke a ženy po menopauze.
Dostatok pohybu veľakrát nestačí
Jan Pirk, prednosta Kardiocentra a kliniky kardiovaskulárnej chirurgie IKEM
- Nedostatok pohybu patrí do prvej päťky najčastejších dôvodov, ktoré môžu vyvolať infarkt. Napriek tomu sa s ním však čoraz častejšie stretávame aj u aktívnych športovcov či ľudí s pravidelným pohybom. Musíme si však uvedomiť, že rizikových faktorov je asi 250, pričom niektoré sú akútne menej, iné viac. Ak aj človek má dostatok pohybu, môže trpieť inými problémami, ako sú prílišný stres, vysoký krvný tlak či vysoká hladina cholesterolu. Veľakrát má pre ischemickú chorobu srdca aj genetické predpoklady.
Bolesť netreba ignorovať
Viliam Fisher, kardiológ
- Na to, aby došlo k infarktu, musí mať človek aspoň o 70 percent zúženú jednu zo
srdcových chlopní, a to je veľmi pomalý proces. Ľudia, ktorí majú tento problém, preto musia mať nejaké príznaky už dlhší čas, najčastejšie cítia bolesť v strednej časti hrudníka. Veľakrát sa však s týmito problémami najmä mladí nepriznajú, resp. im neprikladajú veľkú váhu. A to je najväčší problém. Súčasné vyšetrovacie metódy sú exaktné a človeku s ochorením srdca sa dá pomôcť, ak sa lekárovi s problémami zdôverí.
Rizikové faktory
- stres
- fajčenie
- obezita (najmä abdominálneho typu)
- málo pohybu
- zvýšený cholesterol
- vysoký krvný tlak
- cukrovka
- chrápanie (pri spánkovom apnoe opakovane dochádza k poklesu kyslíka v krvi)
- genetická výbava
Príznaky
- nízky tlak
- zrýchlený pulz
- búšenie srdca
- dýchavičnosť
- angína pectoris
- bolesť na hrudi, ktorá môže vyžarovať do ľavej ruky alebo čeľuste - najmä pri fyzickej záťaži alebo v chlade
POZOR:
Pri náhlych a intenzívnych príznakoch okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!
Prevencia
- zdravý životný štýl
- dostatok spánku
- primeraná strava ku kalorickému výdaju
- dostatok pohybu - fyzická aktivita aspoň trikrát týždenne pol hodiny
- dodržiavanie zdravotných opatrení pri ochoreniach, ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak či vysoký cholesterol
- stop cigaretám
- pravidelné preventívne prehliadky u lekára
Prehliadka môže zachrániť život
Právo na preventívne prehliadky má každý poistenec zapísaný u praktického lekára. Muž či žena nad 18 rokov môže prehliadku absolvovať raz za dva roky. Darcovia krvi dokonca každý rok. Lekár pacientovi zmeria EKG a spraví ďalšie vyšetrenia podľa veku a zdravotného stavu, ktoré môžu ukázať aj prípadné ochorenie srdca. Aj tým sa dá v mnohých prípadoch zabrániť infarktu.
Ako vzniká infarkt
1. pri infarkte dochádza k prerušeniu krvného zásobovania časti srdcového svalu
2. príčinou je srdcová tepna s aterosklerotickým nánosom, cez ktorý nemôže krv prúdiť do srdca.
3. odumiera tak časť srdcového svalu a dochádza k infarktu myokardu
4. môže ísť o 3 druhy infarktu - predný, zadný, spodný, podľa toho, ktorú časť srdcového svalu zasiahne
5. najhorší je infarkt ľavej komory, pretože ten zabezpečuje rozvod krvi do celého organizmu
6. ak infarkt zasiahne 40 % srdcového svalu, dochádza zvyčajne k smrti