Výsledky potvrdili to, o čom sa dlhší čas len špekulovalo. Naši susedia majú kvalitnejšie potraviny, ako máme u nás doma. Šéfka rezortu Gabriela Matečná upozornila najmä na nižší podiel mäsa, vyšší podiel tukov či umelé náhrady cukru.
V laboratóriách analyzovali napríklad obsah mäsa, tuku či bielkovín. Najhoršie v teste obstáli nealkoholické nápoje či koreniny. Analytik obchodu Ľubomír Drahovský tvrdí, že výrobcovia nerobia nič zlé, ak sú potraviny nezávadné. „Rozdiely na trhoch sú spôsobené tým, že na Slovensku sa nakupuje viac senzitívne, ľudia dávajú viac na cenu, zatiaľ čo vo vyspelej Európe sa nakupuje uvážlivo,“ tvrdí expert s tým, že rozdielne môžu byť aj suroviny použité pri výrobe. „Výrobcovia sa snažia vyrobiť sortiment čo najlacnejší,“ dodal Drahovský.
Lidl: Chybu sme nespravili
Reťazec Lidl sa ohradil voči prezentovaným výsledkom. Inšpektori
štátnej správy podľa nich porovnávali dva odlišné druhy šunky - dusenú
a varenú. Preto tá rakúska mala vyšší podiel mäsa. Rovnako
bravčové mäso či mozzarela ukázali len zmyslové odchýlky ako
vzhľad či chuť, ktoré sa netýkali samotnej kvality.
Nekvalitné potraviny majú menej živín
Katarína Skybová, Inštitút redukcie a prevencie nadváhy
-Na to, aby naše telo správne fungovalo je potrebné, aby bol zabezpečený pravidelný, dennodenný, príjem stravy, ktorá zabezpečí prísun všetkých potrebných živín a energie. Obsah živín, bielkovín, tukov, sacharidov a tiež aj ochranných živín, minerálnych látok a vitamínov, závisí od kvality potravín. Kvalitné potraviny majú vyššiu nutričnú hodnotu, ich využiteľnosť v organizme je vyššia a majú aj lepšiu chuť. Potraviny nižšej kvality sú „chudobnejšie na živiny“. Kvalitné potraviny majú dlhšiu trvanlivosť a sú hygienicky bezpečnejšie.