Toto vysokonákazlivé ochorenie je rozšírené najmä v zimných mesiacoch a stále viac prípadov je hlásených každým ďalším rokom. Preto ak sa u dieťaťa objavia aj vyrážky, mali by ste sa mať na pozore. Čo sú ovčie kiahne a aký je priebeh tohto ochorenia?
Ovčie kiahne sú spôsobené vírusom varicella-zoster. Ten najčastejšie postihuje deti. „U detí má ľahší klinický priebeh ako u dospelých, keď sú komplikácie častejšie. Imunita po prekonaní ovčích kiahní je dlhotrvajúca. Po vyliečení však vírus naďalej pretrváva v tkanivách. Vo výnimočných prípadoch, najmä pri veľmi oslabenej imunite, môže neskôr spôsobiť pásový opar,“ vysvetľuje Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.
Príznaky:
– zvýšená teplota – najskôr nižšia, postupne môže dosahovať až 40 °C
– nechutenstvo
– svrbenie a bolesť kože
– bolesti hlavy
– únava, malátnosť
– kýchanie
– nádcha
– zimnica
– hnačka
– červené škvrny na koži
– pľuzgierovité vyrážky
Čo treba vedieť:
– choré dieťa je nákazlivé už 48 hodín pred tým, ako sa objavia vyrážky
– inkubačná doba je 20 – 23 dní
– vírus sa šíri priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou – vzduchom, napríklad pri kýchaní, kašli či dokonca hovorení
– po prekonaní ochorenia je šanca na jeho opätovný vznik minimálna
– výsyp môže byť rôzny – od pár vyrážok až po pľuzgiere po celom tele
– prvé príznaky sú veľmi podobné nachladnutiu alebo chrípke
– najčastejšie sa vyskytuje u detí do 10 rokov
– existuje očkovanie proti ovčím kiahniam
7 rád, čo robiť
1. Nepodceňte tekutiny – pitný režim je dôležitý na odbúranie vírusu z tela, zároveň pomôžu znížiť horúčku. Stavte najmä na bylinkové čaje.
2. Kúpanie – kedysi sa počas kiahní zakazovalo deti sprchovať a kúpať. Teraz odborníci hovoria len o prvých dvoch dňoch. Je to totiž obdobie, ktoré je dôležité na vyvrcholenie vírusu, potom je možné deti pokojne osprchovať aj viackrát denne. Pozor! Kozmetike sa vyhnite, postačí čistá voda.
3. Menej vyprážaného – aj strava je dôležitá, najmä na zmiernenie svrbenia. Zabudnite teda na ťažké jedlá, tabu by malo byť vyprážanie, obmedzte korenie a soľ a stavte na ovocie a zeleninu. Odporúča sa aj pitie dostatku mlieka.
4. Antihistaminiká – pri svrbení určite pomôžu.
5. Ostrihajte deťom nechty – a hlavne – udržujte ich v čistote! Nebudú sa môcť tak jednoducho škrabať a hlavne si do vyrážok či pľuzgierikov nezanesú nebezpečnú infekciu.
6. Pokoj – počas ovčích kiahní dochádza k výraznému oslabeniu organizmu, preto je dôležité, aby dieťa malo maximálny pokoj a vyhýbalo sa kolektívu minimálne počas 10 dní.
7. Chrastičky neodlupujte – predídete tak jazvám, nechajte ich voľne odpadnúť, práve spomínané sprchovanie tomu pomáha.
Výsyp je bežný príznak
Zuzana Drobová, Úrad verejného zdravotníctva SR
Vývoj kožných vyrážok až po vznik chrasty trvá približne 2 - 4 dni. Tie, ak nie sú sekundárne infikované, potom odpadnú za 7 až 21 dní.