"Prezident Kiska v kontexte oficiálnej návštevy Kene otvoril aj tému rozvojovej pomoci. Na príklade aktivít slovenských mimovládnych organizácií a poskytnutých vládnych prostriedkov zdôraznil, že je morálnou povinnosťou Slovenska ako modernej a prosperujúcej krajiny pomáhať iným," uviedol pre TASR Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR.
Pan Ki-mun vysoko ocenil Slovensko v jeho pokračujúcej angažovanosti na multilaterálnej úrovni, čoho dôkazom je aj kandidatúra na post predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. Za hlavné výzvy pre budúceho predsedu Valného zhromaždenia označil pokrok v globálnej spolupráci v oblasti migrácie a utečencov a plnenie medzinárodných záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody.
Práve slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bude už onedlho okrem rezortu diplomacie viesť i Valné zhromaždenie (VZ) OSN. Ako Lajčák svojho času uviedol, predseda VZ OSN je protokolárne najvyššia funkcia v celej hierarchii svetovej organizácie, čiže protokolárne je nad generálnym tajomníkom OSN. Je to funkcia, ktorá sa vykonáva po obdobie jedného roka od septembra a pri ktorej sa princíp rotácie regionálnych skupín dodržiava veľmi striktne.
V OSN je päť regionálnych skupín, pričom Slovensko patrí do tzv. východoeurópskej skupiny. Pre Slovensko pôjde o prvú skúsenosť takéhoto druhu. Pozícia v rámci východoeurópskej skupiny je už obsadená až do roku 2067. Slovensko prejavilo o tento post záujem v roku 2003.
Počas rokovania sa krátko venovali aj veľmi dobrej úrovni spolupráce medzi Slovenskom a Južnou Kóreou, z ktorej Pan Ki-mun pochádza, a možnostiam jej ďalšieho rozvoja.