Tie v slovenských obchodoch sa síce držia nižšie ako tie rakúske, no kvalita zaostáva. Potvrdil to i nákup Nového Času v našich a rakúskych obchodoch. Porovnávali sme 9 výrobkov, ktoré dopadli najhoršie v teste kvality potravín urobenom ministerstvom pôdohospodárstva. Úradníci sa v ňom pozreli na kvalitu potravín rovnakých značiek na našich pultoch a v Rakúsku, kde sú kvalitnejšie. Až sedem z týchto produktov malo u susedov vyššiu cenu aj kvalitu. Vybrali sme sa preto do ulíc slovenských miest a zisťovali sme, či chodíme nakupovať do zahraničia a prečo. A tiež, či sme ochotní si za kvalitu aj priplatiť.
Otázky:
1. Chodíte nakupovať do zahraničia? Ak áno, prečo?
2. Boli by ste ochotní priplatiť si na Slovensku za potraviny vo vyššej kvalite, ako majú na Západe?
Tibor Grofik (63) - Trenčín, dôchodca - tréner - NIE
– Do zahraničia nakupovať nechodím. Šiel som jediný raz, to bolo hneď po revolúcii, pretože som chcel vyskúšať, ako chutí hamburger. Nechutil mi. Kvalita potravín na Slovensku sa mi vidí dostačujúca a nerobím rozdiel, či sú zo zahraničia, alebo slovenské, kúpim si, čo potrebujem.
– Nakupovanie potravín si nechávam stále na poslednú chvíľu a tak nakúpim v obchode, ktorý mám poruke. Viem však, že v Rakúsku sa mi nakupovať potraviny oplatí viac a tak, pochopiteľne, radšej nakupujem tam. Myslím, že cena potravín na Slovensku je, vzhľadom na kvalitu, aj tak dosť vysoká.
– Áno, chodievam aj s manželkou na nákupy k susedom do Maďarska, kde máme osvedčený obchod a spájame to aj s výletom a kúpaním sa vo wellness. Určite by som si za naše potraviny aj priplatil, ale konkurencia je značná a snaží sa ceny skôr znižovať, ako zvyšovať.
– Rada chodím nakupovať do zahraničia, pretože je tam lacnejšie a kvalitnejšie, a to či už ide o oblečenie, alebo potraviny. Je tam lepší výber a menšia DPH. Som ochotná si priplatiť, ale najprv by sa musel zdvihnúť aj plat, aby som si mala z čoho priplatiť.