Štatistika ukázala, že tak urobili prevažne v prípade dospelých pacientov. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na Slovensku však upozorňuje, že antibiotiká často užívame úplne zbytočne, pretože si mylne myslíme, že na niektoré choroby zaberajú. Kedy je vhodné po nich siahnuť a prečo je ich nadmerné predpisovanie nebezpečné?
Ani chrípka, ani väčšina infekcií dýchacieho traktu! Ak si myslíte, že pri týchto ochoreniach vám antibiotiká pomôžu, ste na omyle. Ide totiž o ochorenia spôsobené vírusom, ale samotné antibiotiká zaberajú na ochorenia, ktoré majú bakteriálny pôvod. Organizmus tak tabletkami zbytočne zaťažujete a čo je horšie, riskujete, že si voči nim vytvoríte odolnosť a v prípade potreby vám nezaúčinkujú. „Rezistentné baktérie sa následne môžu nekontrolovateľne šíriť a spôsobiť infekcie u ľudí, ktorí neužívali žiadne antibiotiká,“ upozorňuje kancelária WHO na Slovensku.
A práve preto chce ministerstvo zdravotníctva ich predpisovanie obmedziť. V súčasnosti je však len na samotnom lekárovi, či antibiotikum predpíše, alebo nie. CRP test z krvi mu môže pri rozhodovaní pomôcť. Zdravotné poisťovne však od lekára toto vyšetrenie povinne nevyžadujú, takže je len na ňom, či sa rozhodne urobiť ho. „CRP test pomáha lekárom najmä v sporných prípadoch,“ uviedla Jana Bendová zo Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva. Potvrdila, že v niektorých prípadoch lekár pri predpisovaní antibiotík „len háda“ a potrebuje si to laboratórne preveriť. To, koľko antibiotík ste za minulý rok užívali vy, môžete rovnako zistiť cez elektronickú pobočku Sociálnej poisťovne.
6 rád pri užívaní
- Dajte sa dôkladne vyšetriť
- Užívajte antibiotiká do poslednej tabletky
- Buďte trpezliví (niekedy trvá aj 3 dni, kým liečba zaberie)
- Užívajte lieky v presných dávkach a hodine
- Popri liečbe užívajte aj probiotiká, pomáhajú črevnej mikroflóre
- Jedzte cesnak, ktorý sa považuje za prírodné antibiotikum
Koľko balení predpísali
VšZP - 2,3 milióna antibiotík
Union ZP - 354 000 antibiotík
Dôvera - 1,2 milióna antibiotík