Deň je ideálne začínať čerstvou zeleninovou alebo ovocnou šťavou. V predpoludňajších hodinách by sme mali vypiť minimálne liter tekutín. V tomto čase môžeme striedať teplý ovocný alebo bylinkový čaj s minerálkou. V popoludňajších hodinách v rámci pitného režimu je odporúčané striedať čaj, džúsy alebo ovocné šťavy a samozrejme vodu alebo minerálky. Na minerálkach odporúča Valašek všímať si množstvo sodíka, ktoré by nemalo presiahnuť 400 mg/l.
V súčasnosti sú hlavne u mladých ľudí populárne sýtené nápoje bohaté na cukry, ktoré sú však nevhodné na každodenné pitie. Okrem toho, že sú zdrojom pomerne veľkého množstva kalórií, sú to nápoje bohaté na zlúčeniny fosforu, ktorý vytvára nevhodný pomer s vápnikom pre tvorbu kostného tkaniva. Dieťa, ktoré pravidelne pije takéto nápoje, si zvyšuje pravdepodobnosť osteoporózy v staršom veku, upozorňuje Valašek.
Nízky príjem tekutín sa prejavuje únavou, bolesťami hlavy, nesústredenosťou a podráždenosťou, poklesom pracovnej výkonnosti. Školopovinné dieťa, ktoré nemá dostatočný pitný režim, bude nesústredené. U batoliat sa nedostatok tekutín prejaví teplotou, až závažným rozvratom vnútorného prostredia.
Najčastejším nápojom by mala byť stolová voda
BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje občanov na potrebu dodržiavať v lete pitný režim. Každý deň stratí človek tekutiny v objeme približne 1,5 - až dva litre v závislosti od vonkajšej teploty a fyzickej aktivity. Základom správneho pitného režimu je pravidelné celodenné pitie rôznych nealkoholických nápojov, pričom najčastejším nápojom by mala byť stolová voda. Uvádza to v odporúčaní riaditeľ Úradu verejného zdravotníctva František Valašek.