Približne 2000 ľudí vyšlo do ulíc druhého najväčšieho bieloruského mesta Homeľ, napísal obľúbený bieloruský spravodajský web TUT.by. Stovky ďalších osôb sa podľa jeho informácií zišli na protest v mestách Brest, Vicebsk, Hrodna a Mahiľov. Legislatíva známa ako "zákon proti sociálnym parazitom", vyžaduje, aby ľudia, ktorí odpracovali menej než 183 dní za rok, zaplatili vláde ako náhradu stratu na daniach v prepočte asi 235 eur.
Zákon vstúpil do platnosti v roku 2015, pričom sa stretol s veľkou nevôľou bieloruskej verejnosti. Mnohí Bielorusi totiž aj viac ako dva roky po páde krajiny do hospodárskej recesie majú stále veľké problémy s tým, aby na konci mesiaca vôbec vyšli s peniazmi. Na demonštrácií proti legislatíve sa ešte v piatok zišlo v bieloruskej metropole Minsk približne 2000 ľudí. Akcia bola vnímaná ako jeden z najväčších protestov, aké krajina zažila v uplynulých rokoch. Pre bývalú sovietsku republiku, ktorú už od roku 1994 vedie prezident Alexander Lukašenko označovaný za posledného diktátora v Európe, sú protesty takéhoto rozsahu naozaj zriedkavé.
Všetky nedeľné demonštrácie sa konali bez povolenia úradov, tie ich však napriek tomu zdanlivo tolerovali. Okrem hnevu v súvislosti s predmetným zákonom na akciách pritom zaznievala aj celková nespokojnosť s Lukašenkovou vládou. Na protestoch však nedošlo k nijakým vážnejším incidentom ani zadržaniu osôb. Bielorusko sa v hospodárskej recesii nachádza už od roku 2015. Môže za to prudký pokles cien ropy a tiež ekonomická kríza v susednom Rusku, s ktorým má táto krajina úzke hospodárske väzby a kam odchádza pracovať mnoho Bielorusov, ktorí zarobené peniaze posielajú domov.