Informovala o tom Donecká tlačová agentúra (DAN) s odvolaním sa na predstaviteľa operatívneho velenia DĽR. Podľa neho sa malo začať s odsunom zbraní v Donbase v pondelok, ale keďže Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) nepotvrdila, že k tomuto kroku sa odhodlal aj Kyjev, plán sa nekonal.
Ešte predtým líder DĽR Alexandr Zacharčenko na schôdzke s lídrom Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igorom Plotnickým a zástupcom šéfa pozorovateľskej misie OBSE na Ukrajine Alexandrom Hugom vyhlásil, že jednostranný odsun zbraní nie je možný. "OBSE musí zabezpečiť zrkadlové kroky strán konfliktu," povedal Zacharčenko.
Na minulotýždňovej schôdzke v bieloruskej metropole Minsk sa účastníci trilaterálnej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase (zástupcovia Ruska, Ukrajiny a OBSE) dohodli, že obe strany konfliktu stiahnu do 20. februára všetky zbrane zakázané minskými dohodami.
Tlačový tajomník vládnej, tzv. protiteroristickej operácie (ATO) na východe Ukrajiny Leonid Maťuchin však v pondelok vyhlásil, že napriek dohode o stiahnutí všetkých ťažkých zbraní z demarkačnej čiary v Donbase "ruské okupačné sily" zaútočili na pozície ukrajinských síl od polnoci päťkrát. Konštatoval, že neexistujú predpoklady na odsun zbraní a zavedenie prímeria pozdĺž frontovej línie.
Situácia v Donbase sa opäť vyhrotila koncom januára, a to na viacerých úsekoch frontu. Alexander Hug 10. februára potvrdil, že až šesťnásobne vzrástol počet prípadov, keď boli do bojov nasadené ťažké zbrane, ktoré majú byť v súlade s dohodou znepriatelených strán stiahnuté zo styčnej línie.