Kopaničiari dostali trest za to, že odstúpili z Fortuna ligy uprostred sezóny 2016/2017 i za ďalšie disciplinárne prehrešky. Štatutár a predseda klubového predstavenstva Peter Halabrín priznal, že trest v danej výške očakával. "Absolútne nesúhlasíme s ničím, čo je uvedené v rozhodnutí disciplinárnej komisie SFZ. Zajtrajším dňom (streda, pozn.) podávame odvolanie v súlade s normami SFZ. Je isté, že odstúpenie je krajným riešením, nie síce ideálnym, ale rozhodnutie také, ktoré sme museli urobiť, pretože sme nechceli spôsobiť stav, že by sme v budúcnosti neboli schopní spĺňať záväzky voči všetkým stranám," tvrdil médiám Peter Halabrín.
Odvolaním sa bude zaoberať samotná DK SFZ, ktorá má možnosť vyhovieť odvolaniu, zmeniť svoje rozhodnutie, alebo nevyhovieť. V prípade, že nevyhovie, automaticky to postupuje Odvolacej komisii SFZ.
Myjava sa rozhodla odhlásiť z ligy koncom decembra a 2. januára to potvrdila ÚLK. Kopaničiarom patrilo po jesennej časti 6. miesto, keď mali po 19 kolách na konte 26 bodov. Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) na svojom januárovom zasadnutí rozhodlo, že jarná časť aktuálnej sezóny najvyššej slovenskej futbalovej súťaže bude mať jedenásť účastníkov. Po vystúpení Spartaka Myjava z prebiehajúcej sezóny Fortuna ligy budú jeho zápasy z jesene anulované, v platnosti však zostávajú všetky góly i kartové tresty hráčov ostatných tímov v týchto stretnutiach. Spartak sa v zmysle platného Súťažného poriadku SFZ stáva prvým a jediným zostupujúcim klubom z Fortuna ligy v sezóne 2016/17. Únia tvrdí, že na základe právnej analýzy Spartak odstúpil zo súťaže neplatne, čím závažne porušil predpisy ÚLK a SFZ.
Vedenie klubu odmietlo, že za odhlásením stáli finančné problémy. Peter Halabrín uviedol, že čiastočne za to môže znížená finančná podpora od hlavného sponzora, ale hlavným dôvodom bol podľa neho vlani prijatý Zákon o športe. "Prečo sme sa odhlásili? Lebo nechceme mať problémy. Zákon o športe nerieši klubové záležitosti, rieši vzťah štát verzus zväz. Zákon preklasifikoval hráčov nie do pozície živnostníkov, ale do pozície zamestnancov klubu. Po novom sme fungovali na vzťahu zamestatnec-zamestnávateľ a riadili sa Zákonníkom práce. A to viedlo k zvýšeniu mzdových nákladov pre klub. Ak sme dajme tomu dávali hráčovi dvetisíc eur, hráč si odvádzal daň ako živnostník. Po novom sme my ako zamestnávateľ museli odvádzať hrubú daň 19 percent. Na to, aby sme hráčom dali rovnaké podmienky, sme museli vynaložiť výrazne vyššie finančné prostriedky. Viedlo by to k našej likvidácii. My pracujeme s ročným rozpočtom na úrovni milión eur. Zvýšené nároky na finančné zabezpečenie by postupne pre nás narástli na úroveň tristotisíc eur ročne. A to sme nechceli, nechceli sme mať dlhy," vravel Peter Halabrín a pokračoval: "Zodpovednosť nás vedenia je, aby klub fungoval nie dnes, ale za jeden, päť či desať rokov. Pracujeme s normami, zákonmi a smernicami pre futbal. Ale hlavne tak, aby sme dokázali plniť všetky záväzky. Všetky záväzky voči hráčom máme vyplatené, nedlžíme nikomu nič. Odstúpili sme skôr, ako by sme žili v dlhoch."
Prezident klubu Pavel Halabrín nadviazal na svojho brata a vyjadril sa aj k možnosti, že Myjava mohla dohrať sezónu a potom predať fortunaligovú licenciu. "My sme nikdy nerobili futbal ako obchod. Od októbra bol záujem o tento klub zo strany čínskeho investora. Keby sme to brali čisto ekonomicky, mohli sme klub predať a mohli sme byť zahojení. Hovorím vám ako človek, čo robí futbal 26 rokov: Nikdy sme nezakladali klub a nezačali tu robiť s mládežou, deťmi a napokon aj s dospelými pre to, aby sme to raz predali. Hneď po našom oznámení o odstúpení ma kontaktovali kluby z druhej ligy s ponukou 'nerobte to, nejako to u vás dofinancujeme a kúpime si vašu licenciu'. To boli kluby, ktoré už tri roky rozprávajú, že robia futbal seriózne, dodnes hrajú na zrúcaninách namiesto štadiónov a umožňujú to, čo sa deje v slovenskom futbale, že tu nie je poriadok a systém. A toto my sme nechceli," vravel Pavel Halabrín.
Krok DK SFZ označil za chystanú popravu myjavského futbalu. "Naozaj som očakával, že dostaneme priestor na oficiálnych fórach futbalového zväzu, aby sme naše stanovisko vysvetlili. Ten priestor sme nedostali. To, že sme sa vždy snažili správať sa nejako inak, že sme inak pristupovali k fanúšikom, že sme ako prví odstránili klietky, že sme kritizovali šesť rozhodcov a dvoch delegátov, tak celkom dobre to niektorým padlo a preto nás takto popravili. Pretože to, čo chcú spraviť, je poprava. My však ideme podať odvolanie, pracujú na ňom dve renomované právne kancelárie. Budeme sa brániť, pretože nie je možné aby štyri kluby urobili to isté, trom to prešlo takmer bez povšimnutia a tomu nášmu nie," dodal Pavel Halabrín.